Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań

Szkoła Podstawowa Nr 1

Aktualności:

02-12-2023

Podwójni mistrzowie powiatu w królewskiej grze!

W dniu 28 listopada, w naszej szkole, odbyły się drużynowe, powiatowe finały w szachach – w kategorii Igrzysk: Dzieci (kl. 4-6) oraz Młodzieży Szkolnej (kl. 7-8). Do zawodów przystąpiły dwie placówki: SP1 Lubań i SP1 Olszyna. Rywalizowały zaś w składach czteroosobowych (1 dziewczynka plus 3 chłopców). Natomiast mecze były rozgrywane systemem – każdy z każdym. Niezwykle miło nam poinformować, że oba zespoły z lubańskiej Jedynki wygrały swoje spotkania i tym samym wywalczyły tytuły Mistrzów Powiatu ww. kategoriach. Warto też wspomnieć, że każdy z uczestników zawodów dostał pamiątkowy medal. Bardzo serdecznie gratulujemy zwycięstw naszym zawodnikom! Jesteście niesamowici!

02-12-2023

Z frazeologią za pan brat!

Jednym ze sposobów wzbogacania słownictwa wśród młodych ludzi jest znajomość związków frazeologicznych. Przekonali się o tym uczestnicy warsztatów – uczniowie klasy 5b, którzy w ramach projektu „Polak ma essę!” pracowali metodą projektową. Piątoklasiści najpierw poznali informacje o związkach frazeologicznych i ich pochodzeniu, potem układali w grupach i wspólnie rozwiązywali rebusy nawiązujące do poznanych frazeologizmów. Mamy nadzieję, że od tych zajęć poznane zwroty nie będą dla naszych uczniów piętą Achillesa, ale kaszką z mlekiem.

02-12-2023

Nauka języka angielskiego kreatywnie!

Bywa, że przyswajanie nowych słówek oraz stosowanie poznanych struktur językowo-gramatycznych zniechęcają uczniów do rozwijania ich umiejętności językowych. Jednym ze sposobów, które umożliwiają dzieciom aktywną pracę i przy okazji utrwalają zdobytą wiedzę, jest lapbook – forma kreatywnego zaprezentowania informacji na dany temat. Wykorzystując naturalne predyspozycje każdego dziecka, łącząc naukę z zabawą, udało się przeprowadzić cykl lekcji w środowisku jak najbardziej przyjaznym dla uczniów. Młodzież z klasy 5b pod czujnym okiem pani Sylwii Matusiak tworzyła książeczki obrazkowe, w których prezentowała wybrane treści na temat sportu, sprzętu sportowego czy stopniowania przymiotnika.

02-12-2023

Angielska herbatka anagramowa

czniowie klasy 5b podczas lekcji języka polskiego wykonali zadanie w ramach ogólnopolskiego projektu „Polak ma essę!”. Piątoklasiści tropili zapożyczenia pochodzące z języka angielskiego. Uczniowie dowiedzieli się, czym są anglicyzmy, tworzyli i rozwiązywali krzyżówki nawiązujące do poznanych zwrotów oraz układali anagramy wyrazowe. Przy wykonywaniu zadań pracowali metodą projektową, a uatrakcyjnieniem zajęć była zabawa językowa przy herbatce w miłej atmosferze. Uczestnicy zajęć mieli okazję wykorzystać poznane zasady savoir-vivre’u przy okazji realizowanego w szkole projektu „Spotkanie przy herbatce z kulturą angielską”.

26-11-2023

Wyjątkowy „Five o’clock”, czyli życzliwa herbatka!

W dniach 21-23 listopada, w lubańskiej Jedynce, odbyło się wydarzenie pn. „Spotkanie przy herbatce z kulturą angielską” połączone z obchodami Szkolnego Tygodnia Życzliwości. Uczniowie kl. I-VIII wraz z nauczycielami, w czasie lekcji, wzięli udział w pogadance o zasadach savoir-vivre oraz obejrzeli film o parzeniu i zwyczaju picia herbaty w Wielkiej Brytanii. Tradycja spotkań przy tym napoju jest bowiem nieodłącznym elementem, a także filarem kultury anglosaskiej. Przy okazji w SP1 została przygotowana specjalna sala, gdzie nasza młodzież mogła napić się różnych aromatycznych herbat oraz skosztować słodkie przekąski (pyszne herbatniki z dżemem).

26-11-2023

Hazard? Nie daj się wciągnąć!

W SP1, przez dwa dni (15 i 22 listopada), zostały przeprowadzone warsztaty profilaktyczne dotyczące uzależnień od hazardu dla kl. 7-8. Są one częścią akcji edukacyjnej KAS pod honorowym patronatem MEiN. Nasz gość, p. Grażyna Markowska-Trypka, edukatorka finansowa MF i kierowniczka Działu Czynności Analitycznych i Sprawdzających w Urzędzie Skarbowym w Lubaniu, podczas spotkań z młodzieżą poruszyła następujące kwestie – czym jest hazard, uregulowania prawne oraz co właściwie znaczy być uzależnionym. Ponadto nasi uczniowie dowiedzieli się o istotnych konsekwencjach społecznych i zdrowotnych po wpadnięciu w szpony hazardu.

26-11-2023

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

W piątek, 17 listopada 2023 r., obchodziliśmy w SP1 Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to coroczna, międzynarodowa akcja, w którą angażują się szkoły z różnych stron świata. W tym dniu ludzie uświadamiają innym, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania i uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją do nadrobienia ,,tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Nasza młodzież przygotowała zatem plakaty promujące tabliczkę mnożenia, zaangażowana była także do wykonania ciekawych i kolorowych gazetek szkolnych.

19-11-2023

„Brązowi” chłopcy, czyli mamy medal!

W dniu 9 listopada, w Lubaniu (w hali sportowej MOSiR), odbył się finał powiatowy w piłce koszykowej 3x3 chłopców w ramach Igrzysk Dzieci (kl. V-VI). W zawodach udział wzięły następujące placówki: SP Kościelnik, SP Pisarzowice, SP Świeradów Zdrój, SP2 Lubań oraz SP1 Lubań. Rozgrywki toczyły się systemem „każdy z każdym”. Nasz zespół zmierzył się zatem kolejno z rówieśnikami z: Pisarzowic (wygrana 2:1), Kościelnika (porażka 1:3), lubańskiej Dwójki (zwycięstwo 3:2) oraz Świeradowa Zdroju (przegrana 2:4). Należy też wspomnieć, że każde spotkanie SP1 było niezwykle zacięte i o końcowym wyniku decydowały detale. Ostatecznie team Jedynki zajął ostatnie miejsce na podium, czyli trzecie. Serdecznie gratulujemy medalu i dziękujemy Wam za walkę do końca.

19-11-2023

Pszczelarskie warsztaty szóstoklasistów

Dzięki uprzejmości lubańskich instytucji – RCEE oraz MiPBP, uczniowie kl. 6a (24 os.), z p. Izabelą Biezą-Waśniewską i wychowawczynią p. Katarzyną Zając, 7 listopada udali się na wycieczkę do Smolnika, a konkretnie do agroturystyki „Izerski Pszczelnik”. Tam w trakcie warsztatów edukacyjnych nasza młodzież zdobyła informacje na temat rodzajów pszczół, konstrukcji ula, życia i obyczajów pszczół, produkcji miodu oraz pracy pszczelarza. Ten słodki i niezwykle pożyteczny wyjazd stanowił cenne urozmaicenie od codziennej nauki. Brawo Wy! Dziękujemy bardzo za umożliwienie udziału w warsztatach, które wzbogaciły wiedzę naszych szóstoklasistów o znaczeniu i funkcjonowaniu pszczoły miodnej.

19-11-2023

Szkolni Laureaci Dolnośląskich Konkursów „zDolny Ślązak”

W październiku br. uczniowie lubańskiej „Jedynki” wzięli udział w pierwszym, szkolnym, etapie „zDolnego Ślązaka” 2023/2024. Te konkursy przedmiotowe dla uczniów kl. IV-VIII szkół podstawowych na trwałe wpisały się w kalendarz edukacyjny całego, naszego województwa. Ich organizatorem jest Dolnośląski Kurator Oświaty, a realizowane są one w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień. Za nami eliminacje szkolne, w których liczna grupa uczniów zmagała się z wiedzą z różnych przedmiotów. Znamy już tych, którzy zakwalifikowali się do etapu powiatowego, który odbędzie się już pod koniec listopada 2023 r.:

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...