Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
25-03-2024

Niemal 1,5 miliona złotych trafiło do Lubania w dwóch edycjach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. 25 marca podpisana została pierwsza umowa na przekazanie dotacji celowej, dzięki której ruszą prace przy kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lubaniu – Uniegoszczy.

dwóch mężczyzn stoi w pomieszczeniu na tle flag Polski, w rękach trzymają zielone teczki z herbem Lubania

Ze strony Gminy Miejskiej Lubań umowę podpisał burmistrz Arkadiusz Słowiński przy kontrasygnacie skarbnika Łukasza Maćkowiaka. Parafię reprezentował proboszcz ksiądz Jan Dziewulski. 

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, pochodzący z przełomu XV i XVI wieku, jest najstarszą katolicką świątynią na terenie naszego miasta. Nie uległ zniszczeniu w trakcie ostatniej wojny, jednak czas sprawił, że wiele jego elementów wymaga renowacji. 

Za prace konserwatorskie przy emporze, epitafiach z piaskowca oraz ścianach nawy i kaplicy bocznej odpowiadać będzie krakowska firma Ars Fortis, specjalizująca się w renowacji obiektów zabytkowych.

W dalszej kolejności odrestaurowane zostaną barokowe rzeźby, które do lubańskiego kościoła trafiły po II wojnie światowej, za sprawą osiadłych tu Bukowińczyków. 

- To jest bardzo ważne dla naszej wspólnoty parafialnej, ale to są zabytki, które istotne są dla całej lubańskiej społeczności, bo świadczą o historii tego terenu. A miasto Lubań dba o zabytki, dlatego kiedy zostaną one odnowione, bo ich stan już tego się domaga, będą świadectwem i troski parafian, i troski miasta, pana burmistrza, rady miasta – też z takim dobrym przekazem dla przyszłych pokoleń i świadectwem czasów współczesnych – mówił proboszcz Jan Dziewulski. 

Parafia, za pośrednictwem miejskiego samorządu, otrzymała prawie 500 tysięcy złotych dofinansowania.   

- Dzisiejsze wydarzenie jest wynikiem pracy również Rady Miasta, która musiała opracować i zatwierdzić regulamin przyznawania dotacji celowych pozyskanych z Programu Polski Ład dla zabytków – podkreślił Przewodniczący Rady Miasta Lubań Kamil Glazer. - Cieszę się, że właśnie parafia z Uniegoszczy otrzymała tak duże wsparcie. Dzięki temu zachowamy te historyczne elementy, a kościół stanie się jeszcze ciekawszym obiektem, co docenią nie tylko parafianie, ale i turyści czy pielgrzymi, wędrujący Drogą Świętego Jakuba – dodał K. Glazer.

W programie Polski Ład dla zabytków pozyskaliśmy także środki na konserwację połaci dachowych i obróbek blacharskich dachu kościoła pw. Świętej Trójcy w Lubaniu. Warto podkreślić, że jako jeden z niewielu samorządów uzyskaliśmy też dofinansowanie na remont obiektów świeckich, tj. budynku dawnej szkoły łacińskiej (obecnie siedziba Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej) oraz XIII-wiecznej Wieży Trynitarskiej wraz z otoczeniem

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...