Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
17-10-2023

Sudecki Festiwal Minerałów z nagrodą dla Najlepszych Wydarzeń Muzealnych Dolnego Śląska za rok 2022!

W piątek 13 października 2023 r. o godz. 12:00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu w ramach Dolnośląskiego Kongresu Kultury odbył się finał „Konkursu na najlepsze Wydarzenie Muzealne Województwa Dolnośląskiego za 2022 rok”. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wraz ze Stowarzyszeniem Muzealników Polskich Oddział Dolnośląski osobiście zaprosił dolnośląskie muzea, w tym również Muzeum Regionalne w Lubaniu, do udziału w konkursie. Zrobił to po to, by wykorzystać ogromny potencjał turystyczny dolnośląskich muzeów, zaprezentować ofertę mieszkańcom, a także umacniać tożsamość kulturową regionu, ukazując walory miejsc zajmujących się sztuką i artystycznym przekazem w naszym województwie.

A mamy czym się pochwalić! W naszym regionie półtora miliona eksponatów prezentowanych jest w 68 muzeach. Organizują one nawet 350 wystaw i 1000 przedsięwzięć edukacyjnych czy naukowych, rocznie przyciągając do muzeów 2 miliony osób! Od wielu lat idea stworzenia dużego konkursu wojewódzkiego rodziła się w środowisku dolnośląskich muzealników. Dzięki wsparciu marszałka Krzysztofa Maja oraz wielu osób przyjaznych dolnośląskiej kulturze oraz wykorzystując okazję obchodów jubileuszu 25-lecia naszego województwa, udało się to zrealizować ten projekt. Jest to pierwszy krok, by wyłaniać i doceniać najciekawsze produkcje muzealne na Dolnym Śląsku, a także wspierać ich rozwój.

Jakie zatem były najważniejsze cele i zasady konkursu? M.in. wybór i promocja najwybitniejszych dokonań z zakresu działań dolnośląskich muzeów, aktywizacja działań muzeów w kierunku realizacji i promocji wydarzeń muzealnych służących ochronie dziedzictwa kulturowego i podnoszących walory turystyczne Dolnego Śląska oraz poszerzanie szans rozwoju dolnośląskich muzeów.

W konkursie mogły uczestniczyć tylko muzea (lub oddziały w przypadku większych muzeów) i można było zgłosić maksymalnie jedno przedsięwzięcie w konkursie. Wyodrębnione zostały trzy kategorie: wystawy czasowe, przedsięwzięcia edukacyjne oraz projekty naukowe. Przy wyłanianiu wygranych kierowano się stopniem wykorzystania dóbr kultury, innowacyjnością projektów, możliwością użycia ich do rozwoju muzeów, potencjałem promocyjnym oraz znaczeniem wydarzeń dla kultury Dolnego Śląska. Kapituła Konkursu licząca 7 osób, będących autorytetami w zakresie dolnośląskiej kultury, muzealnictwa i mediów, przyznała 9 nagród i 6 wyróżnień.

Muzeum Regionalne w Lubaniu, zgłosiło w konkursie Sudecki Festiwal Minerałów (edycja 2022) lecz nie całość imprezy, mającej przecież wielu organizatorów, a część edukacyjną (m. in. Geostrefa, Osada Górnicza, wycieczki geologiczne i historyczne) i muzealną (wystawy, konkursy na wystawy). Pracownicy muzeum przygotowali szczegółową prezentację zawierającą m. in. dane statystyczne, fotorelacje z wydarzenia, opisy warsztatów, wydarzeń, działań edukacyjnych, współpracy naukowych i ogółu działań mających na celu promocję dziedzictwa kulturowego i podnoszących walory turystyczne Dolnego Śląska w kontekście popularyzacji geologii i nauk o Ziemi.

Konkurując z czołowymi muzeami dolnośląskimi, udało się Muzeum Regionalnemu w Lubaniu zdobyć zaszczytne, drugie miejsce w kategorii przedsięwzięcia edukacyjne. Nie udałoby się tego dokonać gdyby nie partnerzy SFM, darczyńcy, wolontariusze, sympatycy festiwalu. To nasz WSPÓLNY sukces!!! Dyplom jedzie do Lubania!!! Szczególne podziękowania należą się: Towarzystwu Geologicznemu Spirifer, Urzędowi Miasta Lubań, Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej w Lubaniu, Łużyckiemu Centrum Rozwoju, spółkom miejskim: ZGiUK, PEC, LPWiK, wolontariuszom z ZSP im. Adama Mickiewicza w Lubaniu i wszystkim, którzy zaangażowali się w powstanie Sudeckiego Festiwalu Minerałów. Dziękujemy za pomoc i zaufanie! Robimy to dla Was!

A oto wszyscy laureaci konkursu.

W kategorii Wystawy czasowe nagrodzono:

1 miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu za wystawę „Abakanowicz. Totalna”

2 miejsce ex aequo: Muzeum Architektury we Wrocławiu za wystawę „Z Wrocławia do Nowego Jorku i z powrotem. Hans Poelzig i styl tworzywa”

2 miejsce ex aequo: Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju za przedsięwzięcie „Sąsiedzi. Banknoty polsko-czeskiego pogranicza”

3 miejsce: Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze za przedsięwzięcie „W kręgu profesora Zbigniewa Horbowego”

Wyróżnienie: Muzeum Historyczne w Lubinie za przedsięwzięcie „Pionierzy lubińscy 1945”

Wyróżnienie: Muzeum Miedzi w Legnicy za przedsięwzięcie „Portret pokolenia. Zbigniew Frączkiewicz”

 

W kategorii Przedsięwzięcia edukacyjne nagrodzono:

1 miejsce ex aequo: Muzeum Ceramiki w Bolesławcu za przedsięwzięcie „Program edukacyjny towarzyszący wystawie Śladami kampanii napoleońskiej w Bolesławcu”

1 miejsce ex aequo: Muzeum Miejskie Dom Gerharda Hauptmanna za przedsięwzięcie „Zwiedzanie muzeum w formie spektaklu teatralnego połączone z teatralnym postscriptum”

2 miejsce: Muzeum Regionalne w Lubaniu za przedsięwzięcie „Sudecki festiwal minerałów. Minerały i zabawa”

3 miejsce ex aequo: Muzeum Ziemi Kłodzkiej za przedsięwzięcie „ Warsztaty Malowanie na szkle”

3 miejsce ex aequo: Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy za przedsięwzięcie „Dziś są moje urodziny – astronom Maria Kunic, Cunitz, Cunitia”

Wyróżnienie: Muzeum Panorama Racławicka Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu za przedsięwzięcie „Programy edukacyjne w małej rotundzie muzeum Panorama Racławicka”

Wyróżnienie: Muzeum Książąt Lubomirskich Zakład Narodowy im. Ossolińskich za przedsięwzięcie „Zapomniane dziedzictwo Sudetów. Weekend z twórczością Ericha Fuchsa w Muzeum Książąt Lubomirskich”

Wyróżnienie: Muzeum Współczesne Wrocław za przedsięwzięcie „Spektrum światła. Ekspozycja na kolor. Pomarańczowy”

W kategorii Projekty naukowe nie przyznano nagród

Wyróżnienie: Muzeum Etnograficzne Odział Muzeum Narodowego we Wrocławiu za przedsięwzięcie „Święte obrazki. Pasje kolekcjonerskie i badawcze o. Nikolausa von Lutterottiego OSB (1892-1955)”

 

Zachęcamy do odwiedzenia tych muzeów, naprawdę warto! Jednocześnie zapraszamy na kolejną, szóstą już edycję Sudeckiego Festiwalu Minerałów, która odbędzie się w Lubaniu w dniach 5-7 lipca 2024 r .

(MRL)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...