Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
25-10-2022

Od 2018 roku hasło "Odblaskowi" towarzyszy prowadzonym przez Staż Miejską w Lubaniu działaniom prewencyjnym w ramach akcji „Bezpieczna Droga do Szkoły”

"Odblaskowi" na drodze Od 2018 roku, kiedy jesienno-zimowa aura powoduje niekorzystne warunki atmosferyczne na drodze – a co za tym idzie – zwiększa się ryzyko potrąceń pieszych, hasło "Odblaskowi" towarzyszy prowadzonym przez Staż Miejską w Lubaniu działaniom prewencyjnym w ramach akcji „Bezpieczna Droga do Szkoły”.

W ramach tych działań w dniu 25 października 2022 roku przed pierwszym dzwonkiem strażnicy miejscy w ramach patrolu przy lubańskich szkołach doposażali uczniów i wychowanków, ich rodziców i opiekunów w elementy mogące uratować życie na drodze – odblaski.

Pamiętajmy, że zaopatrzenie się w elementy odblaskowe kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego. Osoba ubrana w ciemny strój jest widoczna przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Pieszy mający na sobie element odblaskowy staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów.

Pomimo nowelizacji przepisów prawa o ruchu drogowym, której celem jest m.in. zwiększenie bezpieczeństwa pieszych wchodzących i przechodzących przez przejścia dla pieszych poprzez nadanie im uprawnienia pierwszeństwa przed nadjeżdżającym pojazdem - niestety nadal często docierają do nas doniesienia medialne (często podparte materiałem wideo) o wypadkach drogowych z udziałem pieszych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami – pieszy poruszający się drogą po zmierzchu jest zobowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu – wyłącznie poza obszarem zabudowanym. Wydaje się jednak, że w imię poprawy bezpieczeństwa w komunikacji, zasadnym byłoby rozważenie przez ustawodawców wprowadzenia takiego obowiązku również na terenach zabudowanych.

Nie czekajmy na zmiany przepisów i już dziś bądźmy odpowiedzialni. Sposób jest prosty - zacznijmy być „odblaskowi” na drodze. Stojąc przed przejściem dla pieszych zastanówmy się, czy w przypadku zderzenia z rozpędzonym pojazdem – fakt bycia "na prawie" będzie miał jeszcze jakieś większe znaczenie dla nas i naszych bliskich.

Red./Fot./SMLuban

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...