Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
07-04-2022

​Próby pozbywania się odpadów na koszt wszystkich mieszkańców… kosztują

Zasady, że uliczne kosze na drobne odpady mają służyć przechodniom, a pojemniki na odpady przypisane poszczególnym nieruchomościom ich mieszkańcom – zdaje się nie trzeba nikomu tłumaczyć. Zdaje się…

Od kilku dni służby komunalne odpowiedzialne za czystość oraz mieszkańcy dzielnicy centrum miasta zauważali, że w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach opróżniane pojemniki na odpady nadzwyczaj szybko zapełniają się workami z odpadami budowlanymi, które w świetle obowiązujących przepisów prawa - powinny być przekazywane odrębnym zleceniem podmiotowi odbierającemu odpady, który następnie przekazałby je do dalszego zagospodarowania. Sprawą zainteresowała się również lubańska Straż Miejska. Dodać należy, że teren ten jest całodobowo obserwowany przez miejski monitoring.

6 kwietnia br. sprawca niechlubnego czynu został ujawniony. Strażnicy miejscy przy współpracy z mieszkańcami w niedługim czasie ustalili, że „podrzucaczem” odpadów budowlanych był 39-letni mieszkaniec powiatu lubańskiego. Próba pozbycia się odpadów na koszt mieszkańców Lubania kosztowała 500 zł grzywny w drodze nałożonego na niego mandatu karnego.

Podobna sytuacja miała miejsce w m-cu marcu br. na obrzeżach miasta Lubania, gdzie 38-letni mieszkaniec powiatu będzińskiego - tuż pod kamerą straży miejskiej dokonał bezprawnego zdeponowania odpadów komunalnych do ogólnodostępnych pojemników. Dzięki monitoringowi strażnicy dotarli do sprawcy, który również musiał podjąć decyzję – przyjąć nałożony mandat karny lub w przypadku jego odmowy – oczekiwać na termin postępowania karnego w tutejszym Sądzie, który za ten czyn orzec może karę grzywny do 5 000 zł.

Straż Miejska w Lubaniu apeluje do mieszkańców, aby wszelkie zaobserwowane podobne przypadki niezwłocznie zgłaszać dyżurnemu pod nr tel 75 64 64 442. Skoordynowane działanie pozwoli skuteczniej przeciwdziałać bezprawnemu podrzucaniu odpadów, za których wywóz płacimy przecież wszyscy z własnej kieszeni.

Red./Fot./zasoby SMLuban

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...