Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
01-07-2013

Podobnie jak w całej Polsce, tak i w Lubaniu ruszył z dniem 1 lipca nowy system gospodarki odpadami komunalnymi. Od tego dnia w zamian za opłatę gminy odbierają i zagospodarowują odpady komunalne.

Przetarg na transport i zagospodarowanie odpadów w Lubaniu wygrała spółka komunalna – Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Lubaniu. Dla mieszkańców jest to dobra informacja, gdyż nie spowoduje to zamieszania w wejściu w życie nowej ustawy.

W związku z tym, iż Lubań od wielu lat prowadził segregację odpadów, większość mieszkańców miasta zna już jej zasady i stosuje na swoich nieruchomościach. Nie ulegną one żadnej rewolucyjnej zmianie. Natomiast dużo więcej będzie działo się na terenie Centrum Utylizacji Odpadów, gdzie każdy odpad będzie dokładnie przesortowany i posegregowany na różne rodzaje i frakcje. W sumie na składowisko będzie trafiało tylko około 20 % zebranych odpadów.

Na posesjach jednorodzinnych pozostają te same pojemniki oraz zestawy workowe. Natomiast na nieruchomościach wielorodzinnych oraz na nieruchomościach niezamieszkanych (firmy, instytucje) dojdzie kolejny pojemnik zbiorczy na bioodpady (na Starym Mieście często będzie służył kilku nieruchomościom). Będzie on ustawiony przeważnie obok pojemników na odpady zmieszane. W większości przypadków będą to pojemniki o pojemności 1100 l z brązową klapą, dodatkowo na frontowej części będą umieszczone naklejki z opisem zasad segregacji bioodpadów.

Dodatkowo na nieruchomościach wielorodzinnych i niezamieszkanych każdy, kto zadeklarował segregację odpadów otrzyma brązowy pojemnik 10 litrowy na donoszenie bioodpadów. W pojemnikach tych można stosować worki biodegradowalne lub tradycyjne zrywki (będą usuwane na linii sortowiczej). Tut. urząd przekazał firmie ZGiUK wykaz punktów adresowych, na które firma musi dostarczyć pojemniki – ich ilość wynika z danych złożonych przez mieszkańców w deklaracjach. Rozwożenie pojemników rozpoczęto w końcu czerwca, zwłaszcza nowych pojemników na bioodpady, zarówno 1100 litrowych, jak i małych na bioodpady. Cały proces uzupełniania pojemników zakończy się do połowy lipca. Pojemniki są przeważnie dostarczane do zarządcy lub administratora nieruchomości. W ramach nowego systemu będzie także zagęszczona ilość tzw. gniazd czyli miejsc ustawienia dużych pojemników na szkło, papier i tworzywa sztuczne (opakowania).

Wszelkie pytania w zakresie terminów dostawy, wymiany pojemników, worków, terminarzu odbioru odpadów, można kierować do firmy ZGiUK, pod numer 75 671 12 44 (p.Wojciech Sandecki).

Przypominamy także mieszkańcom Lubania i właścicielom nieruchomości, którzy składali deklaracje, iż opłaty należy uiszczać bez wezwania na otrzymane wcześniej indywidualne konto na płatności podatku śmieciowego. Pierwszą opłatę należy uiścić do 15 sierpnia b.r., kolejne do każdego 15-tego miesiąca za poprzedni miesiąc.

Ważne, aby mieszkańcy Lubania starali się wysegregować jak największą ilość odpadów, zwłaszcza bioodpadów. Pamiętajmy, iż za odpady zmieszane, które wwożone są na składowisko odpadów płacimy o około 2/3 więcej niż za bioodpady, szkło, tworzywa sztuczne czy papier. Tak więc, im więcej wysegregujemy, tym mniej zapłacimy. Od stopnia segregacji będzie więc w ogromnym stopniu zależała wysokość uiszczanej przez nas opłaty przez najbliższe kilka lat.

Zasady segregacji odpadów zostały opisane w ulotce, która rozpowszechniana jest wśród mieszkańców, a także informacje o gospodarce odpadami znajdą Państwo na stronie www.luban.pl w zakładce Ekologiczny Lubań (SEGREGUJESZ - ZYSKUJESZ).

TB

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...