Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
28-06-2024

W ramach współpracy z Zakładem Karnym w Zarębie miasto Lubań może liczyć na pomoc osadzonych przy drobnych pracach gospodarczo-remontowych.

W 2022 roku Gmina Miejska Lubań zawarła z Zakładem Karnym w Zarębie umowę o nieodpłatnym  zatrudnieniu skazanych. Skierowani do zatrudnienia osadzeni, jako pracownicy gospodarczy, pomagają w działaniach porządkowych prowadzonych na terenie Lubania.
- Koszenie trawy, sprzątanie, odśnieżanie, malowanie czy drobne prace naprawcze, wszystko według bieżących potrzeb wymienia Tomasz Hanka z Referatu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych w Urzędzie Miasta Lubań. – W ostatnim czasie osadzeni oczyścili wpusty deszczowe w ulicach: Słonecznej i Łukasiewicza. Od poniedziałku do piątku pracownik urzędu odbiera z zakładu jedną do czterech osób, a po kilku godzinach odwozi je z powrotem. Choć skazani wykonują zlecone im prace nieodpłatnie, to nie brakuje im chęci i zaangażowania  – mówi urzędnik.

Zasady zatrudnienia nieodpłatnego osadzonych reguluje kodeks karny wykonawczy, a zatrudnienie odbywa się na podstawie Art. 123a § 2 wspomnianego kodeksu.
- Praca jest jednym z podstawowych oddziaływań resocjalizacyjnych wobec  skazanych, pozwalającym na  kształtowanie społecznie pożądanych postaw – wyjaśnia starszy chorąży Agata Kukuryk – funkcjonariusz odpowiedzialny za zatrudnienie osadzonych. - W chwili obecnej zatrudnienie kształtuje się na poziomie 83%, w tym  83 osadzonych zatrudnionych jest odpłatnie u dwunastu kontrahentów. Od maja 2024 41 osób pozbawionych wolności  pracuje w hali produkcyjnej przy Zakładzie Karnym. W samej jednostce zatrudniamy około  236  skazanych. Zatrudnienie odpłatne pozwala na regulowanie zobowiązań osadzonych – w szczególności należności alimentacyjnych. Zakład Karny od lat współpracuje z Urzędem Miasta w Lubaniu, co pozwala na zaangażowanie osadzonych w realizowane przez Miasto przedsięwzięcia.  Wyjście skazanych do pracy pozwala im się zaadaptować w społeczeństwie, daje im namiastkę normalności, umożliwia wyrobienie  nawyku  pracy - podkreśla A. Kukuryk.

(ŁCR)

 

 

 

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...