Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
08-05-2024

Największa, najmniejsza, najdroższa… – wszystko o książce z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Po co powstają książki? Żeby je czytać! Wydawałoby się, że korzyści z czytania książek są uczniom powszechnie znane, a jednak do regularnego czytania przyznaje się niewielu młodych ludzi. Dlatego Dzień Książki i Praw Autorskich był doskonałą okazją, by zachęcić dzieci do sięgania właśnie po nie. Każdego 23 kwietnia odbywa się wiele wydarzeń związanych z krzewieniem czytelnictwa. Z tej okazji również w naszej szkole przeprowadzono inspirujące lekcje promujące czytelnictwo.

Odbyły się sesje wspólnego czytania wybranych fragmentów powieści oraz książkowe dyskusje, podczas których nauczyciel był tylko moderatorem zachęcającym uczestników do wyrażania swoich opinii i dzielenia się ciekawostkami o postaciach czy fabule utworu. Uczniowie poznali także historię książki, elementy budowy, najciekawsze sentencje na jej temat oraz prezentowali swoje ulubione książki metodą booktalking, czyli „gawędy o książce”. Prezentacje były niezwykle interesujące i zachęcające do sięgnięcia po dany tekst, a największym zaskoczeniem była autorska książka ucznia kl. 5c – nawet… z własnym ekslibrisem, co spotkało się z dużym zainteresowaniem odbiorców. Czy Janusz Korczak miał rację, pisząc, że „Ilekroć, odłożywszy książkę, snuć zaczniesz nić własnych myśli, tylekroć książka cel zamierzony osiąga”? Z pewnością tak! 

I.S.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...