Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
05-04-2024

W Lubaniu zostaną wybudowane niskoczynszowe mieszkania dostosowane do potrzeb seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami. Trwają konsultacje nad ostateczną koncepcją inwestycji.

trzech mężczyzn przegląda dokumenty rozłożone na stole

4 kwietnia w Urzędzie Miasta Lubań pojawili się przedstawiciele spółki SIM Łużyce – prezes zarządu Jacek Krukar oraz doradca techniczny ds. inwestycji Maciej Barbara. O idei mieszkań niskoczynszowych i zawiązaniu Spółki informowaliśmy na początku grudnia minionego roku w artykule „Tanie mieszkania na wynajem coraz bliżej”.

Budynki wielorodzinne z niskoczynszowymi lokalami mają być wybudowane z myślą o mieszkańcach, którzy nie posiadają zdolności kredytowej na zakup mieszkania z wolnego rynku, ale będą w stanie opłacać niewygórowany czynsz za najem lokalu (z jednorazową wpłatą na poziomie 10% wartości mieszkania). 

- Po zakończeniu działań organizacyjnych przystąpiliśmy do analizy działek w poszczególnych gminach mówił prezes SIM Łużyce Sp. z o. o Jack Krukar. - Wizja lokalna w terenie pozwoliła sprawdzić, jak wyglądają te nieruchomości. Istotne było również zbadanie lokalnego rynku mieszkaniowego, celem określenia kosztów budowy w poszczególnych gminach. Sprawdziliśmy rynek deweloperski pierwotny, wtórny, poznaliśmy koszty najmu. W oparciu o uzyskane informacje i uwzględniając przyjęte założenia finansowe, opracowaliśmy wstępne koncepcje realizacji inwestycji wyjaśniał J. Krukar. 

W Lubaniu budynki wielorodzinne, budowane w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej mają powstać w dwóch lokalizacjach, przy ulicach: Zawidowskiej i Słowackiego. Konsultacje dotyczą również tego, ile takich mieszkań w Lubaniu może powstać. Dla Spółki oraz miasta ważne jest, aby przy wykorzystaniu dostępnych środków, zachować niski czynsz i partycypację przyszłych najemców na poziomie 10% wartości mieszkania. 

- Warto podkreślić, że omawiane mieszkania dostosowane będą do potrzeb seniorów lub osób z niepełnosprawnościami zauważa Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński. - Każdy budynek (bez względu na ilość posiadanych kondygnacji) wyposażony zostanie w windę. Winda ta będzie przystosowana do ewentualnego przewożenia przez ratowników medycznych pacjenta na noszach. Najemcy otrzymają do dyspozycji komórkę lokatorską, a większość mieszkań wyposażonych zostanie w balkony. Będą to mieszkania dwu- i trzypokojowe, zazwyczaj z miejscami parkingowymi zapowiada burmistrz. 

W najbliższym czasie Spółka zaprezentuje przedstawicielom Gminy Miejskiej Lubań koncepcję z poprawkami. Przyjęcie jej pozwoli na podjęcie kolejnych działań. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w ciągu dwóch lat Lubań będzie dysponował kilkudziesięcioma mieszkaniami niskoczynszowymi. Tymczasem czekamy na odpowiedź na wniosek o dofinansowanie remontu mieszkań komunalnych, który został złożony do Banku Gospodarstwa Krajowego.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...