Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
29-12-2023

W poniedziałek 18 grudnia br. udaliśmy się w okolice Wałbrzycha, by jako pierwsza grupa szkolna w Polsce wziąć udział w zajęciach tematycznych, dotyczących jednej z najbardziej znanych postaci związanych z Zamkiem Książ , czyli księżnej Daisy.

Od 12.12. 2023r. na Zamku Książ otwarte zostały bowiem nowe apartamenty prywatne (przygotowywane od ponad czterech lat) związane z księżną Daisy von Pless, a dokładniej Książną Marią Teresą Oliwią Hochberg von Pless. Nie bez znaczenia był fakt, że w roku 2023 obchodziliśmy 150 rocznicę urodzin i 80 rocznicę śmierci księżnej Daisy von Pless – osoby, która swą działalnością przyczyniła się nie tylko do modernizacji i sławy Zamku Książ, ale także Wałbrzycha i całego regionu. Na wniosek komisji kultury RM, Zamku Książ oraz Fundacji Księżnej Daisy von Pless, Rady Miejskie Wałbrzycha i Pszczyny podjęły również uchwałę o ogłoszeniu roku 2023, Rokiem Księżnej Daisy von Pless.

       Nasze Zwiedzanie Zamku Książ, stało się więc podróżą w czasie do epoki, kiedy w zamku mieszkała najsłynniejsza mieszkanka Książa, społeczna reformatorka, jedna z najpopularniejszych arystokratek, która uważana była za wyjątkowo piękną i ekscentryczną kobietę. Życiorys ostatniej pani na zamku oraz ciekawostki z jej barwnego życia poznaliśmy podczas specjalnej nowootwartej trasy zwiedzania. Ponadto zwiedziliśmy wałbrzyską Palmiarnię, której  budowa trwała cztery lata i kosztowała zawrotną kwotę 7 milionów marek w złocie. Wart uwagi był budulec wnętrz oranżerii, ponieważ  Książę von Hochberg (ówczesny właściciel Książa) sprowadził z Sycylii aż siedem wagonów kolejowych, wypełnionych zastygłą lawą z wulkanu Etna, a wszystko to dla swojej ukochanej, księżnej Daisy. Obecnie Palmiarnia posiada ponad 250 gatunków roślin i zwierząt, na czele najmłodszymi mieszkańcami – lemurami Katta, które chyba najbardziej spodobały się naszym uczniom.

        Ponadto podążając trasą zwiedzania przez III piętra zamku, mogliśmy poczuć magię Świąt Bożego Narodzenia, ponieważ wszystkie komnaty i korytarze Zamku Książ zostały bogato ozdobione świątecznymi aranżacjami. W zabytkowych wnętrzach Książa zobaczyliśmy całe naręcza światełek, pachnące choinki i kwiaty, stroiki na kominkach oraz bajeczne ozdoby XXL. Florystyczne wystawy inspirowane były świątecznymi legendami i bajkami, takimi jak Królowa Śniegu czy Kraina Lodu oraz tradycyjnymi bożonarodzeniowymi akcentami. Całość zapiera wręcz dech w piersiach!!!

Red . A.Franczak

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...