Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
19-12-2023

18 grudnia 2023 r. uczniowie klasy 5c aktywnie pracowali podczas dwóch lekcji historii realizując scenariusz zajęć rekomendowany przez IPN Oddział w Białymstoku pt. „Bombka z Memmingen”.

Na podstawie słuchowiska poznali losy starszego strzelca Aureliusza Zenona Dembińskiego „Zagłoby”, ukazującą historię opartą na prawdziwych wydarzeniach warszawiaka, uczestnika Powstania Warszawskiego. Dzięki słuchowisku uczniowie poznali losy ludzi, którzy brali udział w II wojnie światowej i w Powstaniu Warszawskim, porównali też swoje i dawne tradycje oraz zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia.

Po wypełnieniu kart pracy oraz omówieniu losów pana Aureliusza uczniowie wykonali bombę na wzór tej, którą bohater słuchowiska zrobił w 1944 r. w Stalagu VIIB w Memmingen. Bombkę z orzełkiem naklejonym klejem wykonanym z wody i mąki na  biało-czerwoną tekturę. Długo rozmawialiśmy o uczuciach więźniów obozu starających się zachować tradycje i symbole Polski w niemieckiej niewoli. Była to inna lekcja historii, nieco wzruszająca i przypominająca, że dobro i wartości oraz mały skrawek papieru przekształcony w wyjątkową bombkę, dają nadzieję na lepszą przyszłość.

E.Wojtusik

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...