Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
14-12-2023

Maraton Pisania Listów to największa na świecie akcja na rzecz ochrony praw człowieka. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Amnesty International.

Co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (przypadającego na dzień 10 grudnia) ludzie na całym świecie jednoczą siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa były i są łamane.

      Akcja objęta patronatem pozarządowej organizacji Amnesty International polegała na napisaniu listów, których treść nawoływała do uwolnienia więźniów politycznych z krajów całego świata. Pozbawienie wolności jest jedynie przejawem łamania praw człowieka. By pomóc w uwolnieniu ofiar niesprawiedliwego traktowania, ambasady krajów przetrzymujących skazańców rokrocznie zasypywane są milionami listów z prośbą o ułaskawienie.

Akcje Amnesty International mają na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi na problem łamania praw człowieka i podejmowanie działań mających temu zapobiec. W tym roku uczniowie pisali listy  w obronie Andrzeja Poczobuta, polsko-białoruskiego dziennikarza, który za swoja działalność został aresztowany i skazany na 8 lat w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Przyłączyli się także do apelu Wujka Pabai i Wujka Paula, którzy, zwrócili się do sądu twierdząc, że działania australijskiego rządu są niewystarczające, aby zapobiec szkodom spowodowanym zmianami klimatu, co prowadzi do niszczenia ich ziem i kultury  

Maraton Pisania Listów w naszej szkole odbył się dnia  08 grudnia 2023r. Na początku panie Elwira Wojtusik i  Agnieszka Franczak krótko omówiły cel spotkania i maratonu. Następnie zostali nagrodzeni Laureaci konkursu plastycznego dotyczącego praw człowieka. Uczniowie wzięli także udział w Kahoocie, który dotyczył praw człowieka i akcji Amnesty International. Przyszedł czas na pisanie listów. Uczniowie z różnych klas z wielkim zapałem i zaangażowaniem pisali listy w języku polskim i angielskim. Spod ich pióra wyszło ogółem 742 listy. Pobiliśmy zeszłoroczny rekord!

Jesteśmy dumni, że mogliśmy wspomóc to globalne przedsięwzięcie,  przyczynić się do uratowania skazańców i wesprzeć działania ludzi, walczących ze zmianami klimatu.

   Na koniec uczniowie zostali poczęstowani przepyszną pizzą. W świetnych humorach i w poczuciu  dobrze spełnionego obowiązku rozeszliśmy się do domów.

   Serdecznie dziękujemy całej społeczności szkolnej za pomoc i mamy nadzieję, że udział w przyszłorocznej edycji pozwoli na uratowanie z niewoli kolejnych niesłusznie skazanych!

 

A.Szwałko

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...