Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
04-12-2023

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa (SIM) to spółka, której zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu.

Mieszkania, budowane w ramach SIM, będą przeznaczone dla osób nieposiadających własnego mieszkania, które dysponują jednak środkami na regularne opłacanie czynszu, choć ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup własnego mieszkania.

 4 grudnia podpisany został akt notarialny tworzący SIM Łużyce Sp. z o.o. z siedzibą w Węglińcu, który był inicjatorem tego przedsięwzięcia. W skład spółki – oprócz Gminy Miejskiej Lubań - weszły również: Gmina Wiejska Zgorzelec, Gmina Węgliniec, Iłowa, Zawidów, Sulików, Leśna i Nowogrodziec. 

- Do 2033 roku SIM Łużyce, przy wsparciu Krajowego Zasobu Nieruchomości, planuje wybudować co najmniej 380 mieszkań. W Lubaniu budowa budynków wielorodzinnych planowana jest przy ul. Zawidowskiej i przy ul. Słowackiegomówił Burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński. 

Wg wyliczeń Krajowego Zasobu Nieruchomości maksymalna ilość lokali mieszkalnych, jaka może powstać na terenie Lubania, to około 150. Ostatecznie będzie to zależało od metrażów mieszkań (od 25 m2 do maksymalnie 80 m2). Wg wstępnych założeń na jedno mieszkanie będzie przypadało nawet 1,5 miejsca parkingowego. 

Każda jednostka samorządowa, wchodząca do spółki, otrzymała 3 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa (RFRM), jako wkład własny na objęcie udziałów w spółce z przeznaczeniem m.in. na utrzymanie spółki w początkowym okresie, koncepcję architektoniczną, a częściowo również na sfinansowanie samej inwestycji. 

Budowa mieszkań powinna się rozpocząć do 2 lat od zawiązania się spółki. 

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...