Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
04-12-2023

„Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg” – to słowa roty wojskowej przysięgi, które w niedzielę, 3 grudnia, rozbrzmiały na Placu 3. Maja.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. Świętej Trójcy. Następnie jej uczestnicy – ze śpiewem na ustach - przemaszerowali do centrum naszego miasta. Tam ponad 70 ochotników z 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej - w obecności dowódców, zaproszonych gości, dumnych członków rodziny i przyjaciół - złożyło przysięgę wojskową na sztandar swojej jednostki. 

Przysięga wieńczy pierwszy etap szkolenia wojskowego i jest jednym z najważniejszych momentów w życiu każdego żołnierza. Jest nie tylko wyrazem więzi z Ojczyzną, ale i obietnicą oddania się służbie, nawet do poświęcenia życia. 

Mieszkańcy Lubania mogli po raz pierwszy towarzyszyć dolnośląskim terytorialsom w tej wyjątkowej chwili. W uroczystości wzięli też udział przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, a także wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa. 

Wojska Obrony Terytorialnej zostały utworzone 1 stycznia 2017 roku. Na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej przejęło i kultywuje dziedzictwo tradycji Komendy Głównej Armii Krajowej. 

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...