Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
30-11-2023

Jest to wydarzenie, którego beneficjentami są nie tylko panie, ale także mężczyźni, dzieci, a nawet całe rodziny. Przez dwa dni w lubańskiej bibliotece można było wysłuchać wielu interesujących wykładów, których wspólnym mianownikiem było szeroko pojęte zdrowie fizyczne i psychiczne. Wykłady były przeplatane warsztatami artystycznymi i rękodzielniczymi.  

Pierwszego dnia, tj. 23 listopada 2023 r., Fizjoterapeutka Anna Darul-Pastuszko opowiedziała nam o intymnych problemach kobiecego ciała, m.in. o dolegliwościach dna miednicy. Wysłuchaliśmy też wykładu o diecie zdrowej kobiety, poprowadzonego przez dietetyczkę Gabinet Dietetyczny Julia Zygan-Fuławka, a pani Ewa Baczmańska odkryła przed nami tajemnice tkwiące w naturze. Psycholog z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, pan Grzegorz Staroń, zreferował nam “Co nie działa w rodzinie?” i gdzie należy szukać pomocy w kryzysowych sytuacjach.

Tego dnia techniką DIY stworzyliśmy świąteczno-zimowe lampiony, które wniosły odrobinę światełka do naszych domów. Na zajęciach z absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – Zuzanną Bodzoń, poznaliśmy tajlandzką technikę zdobienia tkanin za pomocą wosku i barwników (batik). Z naszą koleżanką Barbarą Krupą-Kapuśniak Przestrzeń – Pracownie Artystyczne – Lubań namalowaliśmy wszystko to, co nam w duszy gra.

Drugiego dnia, tj. 24 listopada 2023 r., dzięki właścicielom Pasieka “Izerski Pszczelnik”, poznaliśmy właściwości miodu, proces jego wydobycia i przetwarzania. Mogliśmy spróbować różne smaki tego cudownego specyfiku i inne ekologiczne produkty pochodzenia pszczelego z dodatkiem ziół i owoców. Pan Michał Browarczyk z Centrum Ruchu opowiedział o roli ruchu w utrzymaniu zdrowia, a pani Marta Kowalczyk uwiodła nas zapachami olejków eterycznych i wskazała, jak ich używać, aby zadbać o zdrowie całej rodziny. Terapeutka rodzinna pani Aleksandra Kliś poprowadziła wykład pt. “Relacje w długoletnich związkach” i poradziła, jak sprawić, aby motyle w brzuchu towarzyszyły nam przez długie lata.

Dla rozluźnienia atmosfery i zresetowania się po natłoku informacji “malowaliśmy kwiatami” lniane torby na zakupy, tworzyliśmy także cudownie pachnące zawieszki sojowe. Praktycznie przez cały dzień najmłodsi razem z rodzicami mogli wykreować wyimaginowany świat z klocków Lego, który z pomocą naszego kolegi Jacka Sławińskiego “ożywał”. Na koniec pani Natasza z Zakątek Pozytywnej Energii – Ciało, Umysł i Dusza w pełnym połączeniu wprowadziła nas w tajniki Tai Chi i Qi Gong. Zwieńczeniem Festiwalu był autorski koncert Natalii Kaliskiej przy akompaniamencie Joanny Leszczewskiej (gitara) i Mateusza Wójcik (akordeon).  

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...