Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
24-11-2023

W Lubaniu posadzono prawie dwieście nowych drzew i już planuje się kolejne nasadzenia.

Pod koniec września pisaliśmy o planowanych nasadzeniach krzewów i drzew (więcej w artykule: Dla miejskiego klimatu). Dziś już możemy potwierdzić, że większość prac została wykonana, a miasto wzbogaciło się o kolejne zielone okazy.

Firma ALE przy stadionie miejskim posadziła 65 drzew, wśród których przeważają graby pospolite. Po zakończeniu przebudowy stadionu planowane są kolejne nasadzenia. Prawie 40 drzew wzbogaciło park na Kamiennej Górze. Są to buki, dęby, graby, jawory, klony, lipy, platan, sosny, a nawet dwa tulipanowce amerykańskie.

Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych przy drodze rowerowej za szpitalem powiatowym posadził 49 lip zwyczajnych, zaś w przyszłym roku planowane jest dalsze uzupełnienie alei lipowej wzdłuż drogi rowerowej o kolejne 70 lip. W pasie zieleni przy ulicy Izerskiej pojawiło się 16 sztuk wiązów, przy Lwóweckiej sześć brzóz, a Robotniczej trzy klony. Dodatkowo do końca listopada ZGiUK posadzi prawie 30 drzew w parku na Kamiennej Górze. Poza tym na przełomie listopada i grudnia w ramach uzupełniania istniejących alei dosadzi sześć lip, dwie surmie oraz wiśnię piłkowatą.

- Zdecydowanie warto sadzić drzewa i każdy kolejny element zielonych płuc Lubania bardzo cieszy. Cieszy mnie jako burmistrza mającego na względzie dobro miasta, ale również mieszkańców, dla których życie w takim miejscu staje się nie tylko przyjemniejsze, ale przede wszystkim zdrowsze podkreśla Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński.

Pozytywnych aspektów zazieleniania miasta jest kilka. Drzewa pomagają walczyć ze zmianami klimatycznymi, poprawiają jakość powietrza i komfort życia. Redukują hałas, dają cień w upalne dni, a przy tym pomagają niwelować stres. Czekamy na wiosnę, kiedy to zasadzone drzewa buchną zielenią. Podobnie, jak te pozostałe zdobiące od lat nasze miasto. Bez wątpienia warto sadzić, ale też pielęgnować stare drzewa, bo jest to inwestycja na lata – dla nas i naszych następców.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...