Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
15-11-2023

W poczuciu dumy i więzi z Ojczyzną świętowaliśmy wyjątkową rocznicę. Radośnie i w duchu patriotyzmu uczestniczyliśmy w wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych. Zobaczmy, jak lubanianie uczcili 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obchody sto piątej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości lubanianie rozpoczęli już 10 listopada. 

Przedstawiciele władz samorządowych, mieszkańcy i zaproszeni goście, a także uczniowie z lubańskiego Mickiewicza spotkali na odsłonięciu tablicy poświęconej patronowi zmodernizowanego parku przy Siekierce. 

- Jako klub radnych Lubań Razem wraz z panem burmistrzem Arkadiuszem Słowińskim podjęliśmy taką decyzję, że właśnie ten park, w którym spotykali się w czasie stanu wojennego, po stanie wojennym, opozycjoniści lubańscy w obawie przed podsłuchami w domach, właśnie nosił imię Stanisława Kostki, który na Placu Strażackim mieszkał – wyjaśnił Przewodniczący Rady Miasta Lubań Kamil Glazer.

[- Nikt nie zainteresował się tym, żeby ludzi zaopatrzyć w wodę. Dopiero na interwencję naszą straż pożarna na Placu Strażackim postawił wóz z wodąStanisław Kostka]

- Tato to była taka dusza-człowiek. Do niego mógł podejść każdy – i przeciwnik polityczny, miał dla wszystkich dobre słowo – wspominał Jerzy Kostka, syn Stanisława Kostki.

O godzinie 11.11 przed ratuszem zgromadzili się uczniowie lubańskich podstawówek.

- Przyszliśmy tutaj upamiętnić ten dzień, śpiewając wszystkie piosenki związane z tym dniem, np. „Przybyli ułani pod okienko”, „Pierwsza kadrowa” – opowiadał Natan ze Szkoły Podstawowej nr 4.

- Ogólnie to świetnie się bawiłem no i kocham Polskę! – oświadczył Igor ze Szkoły Podstawowej nr 4.

Entuzjazm najmłodszych sprawił, że mieszkańcy, zatrzymując się w codziennym pędzie, przyłączali się do radosnego chóru.

Dalszy ciąg obchodów miał miejsce podczas uroczystej akademii w Miejskim Domu Kultury. W tym dniu pracownicy jednostek samorządowych otrzymali Medale Za Długoletnią Służbę, nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

- Te wszystkie osoby, które dziś odznaczałem, pracujące w różnych działach, dla różnych sfer rozwoju gminy i powiatu, a więc od środowiska, poprzez edukację, informatykę, poprzez działy różnego rodzaju wspierające administracyjnie – wszyscy ci państwo pracują na rzecz rozwoju naszej małej Ojczyznymówił II Wicewojewoda Dolnośląski Bogusław Szpytma, który wręczał odznaczenia w imieniu Prezydenta RP.

Wyjątkowym akcentem było także ślubowanie uczniów klasy proobronnej z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących imienia Kombatantów Ziemi Lubańskiej.

Odznaczenia, wyróżnienia i akty mianowań na wyższe stopnie służbowe otrzymali funkcjonariusze Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej.

Zaproszenie na uroczystość przyjęli również laureaci konkursów związanych z 11 listopada, zorganizowanych pod patronatem Burmistrza Miasta Lubań.

- Na zdjęciu jest nasza szkoła i ja przebrana za… miałam czerwoną spódniczkę i białą bluzkę, i białe buty, i rajtuzy, i opaskę, i pokazywałam, jaka fajna jest Polska, że Polska jest bardzo fajnym krajem i że warto do niego przyjeżdżać – opowiadała Justyna Łubkowska ze Szkoły Podstawowej nr 4, która zajęła 3. miejsce w miejskim konkursie fotograficznym.

- Chciałam trochę więcej się dowiedzieć, jak się obchodzi to święto, jak ono powstało, jak Polacy musieli walczyć, żeby zdobyć tę niepodległość – opowiadała Julia Żuk, 1 miejsce w konkursie historycznym.

Wydarzenie zakończył koncert "Muzyka a sprawa polska" w wykonaniu grupy Dolnośląskie Salony Muzyczne.

Po południu fani cięższego brzmienia spotkali się na rockowym maratonie dla Niepodległej.

11 listopada lubanianie zebrali się przy kościele p.w. Trójcy Świętej. Mszę świętą w intencji Ojczyzny poprzedziło złożenie kwiatów pod symbolicznym kurhanem Józefa Piłsudskiego – jednego z ojców naszej niepodległości.

Artystycznym akcentem był krótki program słowno-muzyczny pod hasłem "W rytmie niepodległości".

- Za te wszystkie inicjatywy, za te wszystkie pomysły, które udało się nam zrealizować, dziękuję. Należy 11 listopada świętować bardzo godnie, bardzo radośnie – podsumował Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński.

(ŁCR)

Wideoinformator na YouTube

Video

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...