Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
07-06-2023

Zaszczep dziecko przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego ( HPV ). Szczepionka jest bezpłatna dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Od 27 maja możesz zapisać dziecko na szczepienie przez Internetowe Konto Pacjenta.

Szczepienia przeciw wirusowi  HPV   zapobiegają przede wszystkim rakowi szyjki macicy oraz innym nowotworom (rak odbytu, sromu, pochwy), które może powodować wirus brodawczaka ludzkiego ( HPV ).

Szczepić dziecko należy, zanim może mieć kontakt z wirusem. Dlatego Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program bezpłatnych szczepień przeciw   HPV   dla dziewcząt i chłopców w wieku 12–13 lat (w 2023 r. to wszystkie dzieci urodzone w 2010 i 2011).

Jak zaszczepić dziecko?

Od 27 maja 2023 r. możesz zapisać dziecko przez Internetowe Konto Pacjenta. Szczepienia zaczynają się 1 czerwca.

Jak zapisać dziecko na szczepienie:

  • zaloguj się na Twoje Internetowe Konto Pacjenta.   Jak zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta
  • wejdź w zakładkę „Uprawnienia”, a następnie „Konta Twoich dzieci”
  • przejdź na konto Twojego dziecka
  • wybierz zakładkę „Profilaktyka”, a następnie „Szczepienia”
  • wybierz „Umów się na szczepienie”
  • wskaż przeciwko czemu chcesz zaszczepić dziecko (rejestracja będzie w przyszłości obsługiwać także inne szczepienia)
  • wybierz termin i miejsce
  • potwierdź wybór.

Zawsze możesz sprawdzić termin i miejsce szczepienia na   IKP   Twojego dziecka w zakładce Profilaktyka >> Szczepienia >> Zaplanowane szczepienia. Na   IKP   możesz też odwołać szczepienie lub zmienić jego termin.

Przeczytaj, co zrobić, jeśli nie masz dostępu do Internetowego Konta Pacjenta dziecka

Dziecko można też zapisać na szczepienie przez infolinię   989   lub w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej ( POZ ).

Przyprowadź na szczepienie dziecko zdrowe, bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki.

Zapisując dziecko na to szczepienie, można wybrać jedną z dwóch dostępnych szczepionek (2-walentną Cervarix lub 9-walentną Gardasil9). Obie szczepionki dają porównywalne korzyści. Szczepienia przeciw   HPV   mają schemat dwudawkowy. Odstęp pomiędzy dawkami szczepionki wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Co warto wiedzieć o szczepieniu przeciw   HPV

Szczepionka jest dobrze tolerowana i bezpieczna. Chroni przed zakażeniem   HPV   i wieloma nowotworami. Jest powszechnie stosowana w 125 krajach. W Polsce jest dostępna w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej ( POZ ).

Jest ponad 200 typów   HPV , a spośród nich część jest silnie rakotwórcza. Rak szyjki macicy jest niemal stuprocentowo związany z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego ( HPV ). Do zakażenia wirusem   HPV   najczęściej dochodzi drogą płciową.

W krajach, które wprowadziły szczepienia przeciw   HPV , liczba zakażeń spadła nawet do 90%. Szczepiąc się, kobieta zmniejsza o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

Więcej informacji o   HPV   i szczepieniach na stronie Szczepienia przeciw HPV

 

źródło: pacjent.gov.pl

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...