Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
24-05-2023

W dzisiejszym wideoinformatorze opowiemy o wręczeniu Medalu za Zasługi dla Miasta Lubania, odsłonięciu wyjątkowego obrazu i Nocy Muzeów.

Dziś będzie dużo o historii i o ludziach, którzy ją tworzą. 

Opowiemy o wręczeniu Medalu za Zasługi dla Miasta Lubania, odsłonięciu wyjątkowego obrazu i Nocy Muzeów.

19 maja w Sali Ślubów lubańskiego ratusza odbyła się niezwykła podwójna uroczystość.

Medal Za Zasługi Dla Miasta Lubania otrzymał Stanisław Kostka.

- Pan Stanisław swoim życiem pokazał, że jest osobą wyjątkową, wrósł w nasze miasto, w jego historię, tworzył tę historię, ponieważ jest wieloletnim nauczycielem lubańskich szkół, wychowawcą kilku pokoleń lubaniaków. Oprócz tego działał w opozycji antykomunistycznej – podkreślił Kamil Glazer, Przewodniczący Rady Miasta Lubań

Sam odznaczony jest osobą bardzo skromną.

- Chociażby to składanie życzeń, kwiaty… Docenili, przypomnieli i dlatego jestem wzruszony i ciężko mi tak w ogóle rozmawiać, bo po raz pierwszy jestem przed mikrofonem, nigdy nie uczestniczyłem w takich wydarzeniach – mówił Stanisław Kostka, odznaczony Medalem Za Zasługi Dla Miasta Lubania.

W drugiej części wydarzenia odsłonięty został obraz przedstawiający świętą Marię Magdalenę – patronkę Lubania. Jego autorem jest lubański artysta Leszek Wiertel.

- Święta Maria Magdalena nie tylko jest i tkaczy patronką, i fryzjerów, ale też jest i artystów. My żeśmy polubili, my – jako stowarzyszenie „7. Niebo” – bardzośmy polubili tą świętą Marię Magdalenę – opowiadał Leszek Wiertel, autor obrazu.

O oprawę muzyczną uroczystości zadbał zespół "Echo Bukowiny".

 

W minioną sobotę Muzeum Regionalne w Lubaniu zaprosiło mieszkańców i turystów na Noc Muzeów. Przez cały dzień i część nocy można było skorzystać z atrakcji historycznych, rekreacyjnych i gastronomicznychMuzealne ekspozycje można było oglądać już od godziny 12.00.

- W ratuszu prezentujemy wyjątkową wystawę, poświęconą historii lubańskiego astronoma z XVII wieku, który wpłynął w sposób wyjątkowy na rozwój europejskiej nauki, czyli Jakoba Bartscha i jego teścia, czyli Jana Keplera – podkreślił dr Tekiela.

Do tej wystawy nawiązywała również inscenizacja i odsłonięcie tablicy Johannesa Keplera w Alei Gwiazd Historycznych na ulicy Brackiej. „Kosmicznego” charakteru tegorocznej Nocy Muzeów dopełniły seanse w mobilnym planetarium Bajkonur oraz możliwość zakupu „gwiazdki z nieba” w sklepiku z meteorytami.

Tę ofertę docenili między innymi harcerze i zuchy.

- Za chwilę mamy wejście też do planetarium. Także też prowadzimy działania, zdobywamy sprawność też astronoma, też Mały Książę, no i także to nam wszystko razem no tak współgramówiła hm. Sylwia Zachar, 15. Drużyna harcerska Lipczanie.

Ponadto w lubańskim muzeum można było zobaczyć fotografie Roberta Czepielewskiego wykonane w trakcie wojny w Ukrainie oraz wystawę „Tajemnicze Wzgórza”, poświęconą schronom pod Kamienną Górą w Lubaniu i pod Wzgórzem Kościuszki w Jeleniej Górze.

Wielu emocji mogło dostarczyć wejście na szczyt górującej nad miastem Wieży Brackiej.

- Na końcu szedłem na czworakach na schodach. No bo się bałem, no bo były nie takie schody równe. I potem weszłem na samą górę i się ucieszyłem!z przejęciem opisywał pięcioletni Piotruś.

Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc otworzyło dla zwiedzających wystawę „Schron” pod Parkiem Niepodległości. Mieszkańcu Lubania szczególną uwagę zwracali na zdjęcia.

- Repertuar, nawiązując do kina, m.in. chodzi o zdjęcie obecnego kina Wawel jeszcze z nazwą Capitol, które jest dość dobrze wyeksponowane ocenił pan Ryszard.

Gości poruszyła ogólna wymowa ekspozycji.

- Dobre przypomnienie dla tych młodych, co tego jeszcze nie przeżyli, nie widzieli, jak było, a jak teraz jest i mogą to porównać, że nie jest tak źle tej młodzieży, a ona tylko płacze, że jest źle. Tam mogą porównać, jak było kiedyś, jak ludzie się męczyli, cierpielipodkreślił pan Bogdan z Górnego Śląska.

W Noc Muzeów dla zwiedzających otworzyła się też Sala Tradycji w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej oraz wystawa w klasztorze św. Marii Magdaleny od Pokuty w Lubaniu.

Dodatkowym elementem była konferencja prasowa na temat utworzenia pierwszej w Polsce klasy o profilu regionalnym.

- Mamy naprawdę odpowiednią bazę, żeby taką klasę zaproponować. Chcieliśmy też pozyskać nauczycieli akademickich, którzy byliby w stanie wykładać i współpracować z uczniami tak, aby nasza oferta była oparta o konkretne działania i przede wszystkim miała mocne fundamenty. I takie mamyz dumą oznajmiła Dyrektorka ZSP im. A. Mickiewicza w Lubaniu Renata Czuj.

Wiele osób na lubański rynek przyciągnęła oferta gastronomiczna Żarciowozów.

- W porządku, jest fajnie, fajnie taka odmiana od codzienności, jedzenie dobre mówiła Patrycja.

Foodtracki dają możliwość spróbowania nowych nieznanych smaków.

- Słodkie ciasto takie pieczone w głębokim tłuszczu. To chyba hiszpańskie czy jakieśstwierdziła pani Teresa.

- Tamte owoce tak mnie… coś takie jest czekoladowe świeże, to ciekawi mniewyznał pan Daniel.

- Mi się podoba. Też fajny klimat tutaj jest. Po prostu inny niż zwykle w Lubaniupodsumował Filip z Gryfowa Śląskiego.

A jak lubanian widzą Żarciowozy?

- Ludzie, jak powiedziałem w zeszłym roku, są przyjaźni, mili, no i kupują przede wszystkim, tak? Czyli tutaj się nic na razie nie zmienia i mi się wydaje, że chyba się nic nie zmieni w tej kwestii, nie? Nie narzekają przede wszystkimmówił Łukasz Tokarski, Żarciowozy.

Przez większość czasu pogoda sprzyjała, dlatego dużym powodzeniem cieszyły się też kolorowe dmuchańce przygotowane dla najmłodszych.

Noc Muzeów już za nami, ale to dopiero początek wiosenno-letnich imprez.

- Noc Muzeów, można powiedzieć, otwiera te imprezy plenerowe. Już za chwilę Dzień Aktywnej Rodziny, później planowane są imprezy największe w Lubaniu, czyli Sudecki Festiwal Minerałów, również kolejna edycja lubańskiej Lawy, a na wakacje jest kilka nowych pomysłówzapowiedział Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński.

Z niecierpliwością czekamy więc na kolejne propozycje. Patrząc na frekwencję podczas Nocy Muzeów widać, że mieszkańcy naszego miasta cenią i czekają na takie imprezy. 

(ŁCR)

 

 

 

 

 

Video

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...