Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
20-04-2023

19 kwietnia 2023r. przypięliśmy papierowe żonkile na znak, że #ŁączyNasPamięć.

Hasło obchodów: "Nie bądź obojętny".

 

Akcję Żonkile wspierają Ambasadorzy i Ambasadorki: Wanda Traczyk-Stawska, Aleksandra Żebrowska, Ralph Kaminski, Bartosz Gelner oraz  wspaniali młodzi wolontariusze.

Honorową Ambasadorką akcji Żonkile została Hanna Krall, pisarka i dziennikarka, autorka książki "Zdążyć przed Panem Bogiem". Na jej motywach została stworzona poruszająca animacja dla uczniów i uczennic – do obejrzenia na stronie polin.pl oraz kanale YouTube Muzeum POLIN.

W tym roku odbyła się już jedenasta edycja akcji społeczno-edukacyjnej pt. „Żonkile”, zorganizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Polega ona na tym, że co roku 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim (19.04.1943r.), wolontariusze przekazują społeczności lokalnej papierowe żonkile - symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim, który zawsze 19 kwietnia (aż do swojej śmierci w 2009r.), w rocznicę wybuchu powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów. Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję rozdając podczas każdych obchodów rocznicy powstania tysiące papierowych żonkili. W tym roku my również staliśmy się takimi wolontariuszami i wykonaliśmy własnoręcznie symboliczną liczbę żonkili. Na korytarzach naszej szkoły pojawiły się również tablice upamiętniające to wydarzenie, jak i nasz udział w ogólnopolskiej akcji, a na lekcjach historii odbyły się zajęcia tematyczne, na których nasi uczniowie dowiedzieli się o przyczynach i skutkach, trwającego 27 dni powstania w getcie warszawskim ( 19.04.1943r. – 16.05.1943r.). Bazą tematyczną stały się zasoby Muzeum POLIN, a tematem przewodnim akcji były w tym roku „Losy ludności cywilnej” .

red. A.Franczak

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...