Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
14-04-2023

13 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz udział naszej szkoły w kampanii „Pamiętam. Katyń 1940”

        83 lata temu prawie 22 tys. polskich obywateli – jeńców wojennych, więzionych w radzieckich obozach zostało zamordowanych przez Sowietów w ramach zaplanowanej bezwzględnej akcji eksterminacji polskich elit.  Dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń Narodowe Centrum Kultury od 2007 roku prowadzi kampanię społeczno-edukacyjną, której symbolem jest replika guzika z polskiego munduru oficerskiego odnalezionego w lesie katyńskim. Wśród ofiar komunistycznej zbrodni ludobójstwa byli oficerowie Wojska Polskiego, policjanci i oficerowie rezerwy: urzędnicy, lekarze, profesorowie, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie, duchowni, artyści, przedsiębiorcy… Zostali oni potajemnie zamordowani wiosną 1940 roku na rozkaz najwyższych władz sowieckich. Ich groby odkryto w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni. Prawda o tych wydarzeniach była zakazana aż do 1989 roku i upadku komunizmu.

       13 kwietnia 1943r., czyli dokładnie 80 lat temu po raz pierwszy niemieckie radio i prasa powiadomiły o odkryciu masowych grobów polskich oficerów w lesie katyńskim, dlatego taż  w naszej szkole przygotowaliśmy jubileuszowe wydanie gazetki szkolnej, przypominającej te tragiczne wydarzenia sprzed lat. Od pierwszych godzin lekcyjnych chętni uczniowie z klasy VIII c rozdawali broszurki zarówno uczniom, jak i naszym nauczycielom, a podczas długiej przerwy przez radiowęzeł zostały przeczytane podstawowe informacje dla całej szkolnej społeczności w ramach „Kartka z kalendarza – ważne daty sprzed lat”. Ponadto na lekcjach historii w klasach ósmych został zaprezentowany film pt. „Tajemnice sprzed lat. Mord w lesie katyńskim” oraz przeprowadzono podsumowanie akcji, a na zajęciach pozalekcyjnych Koła Humanistycznego zapoznano uczniów z wierszem Z. Herberta pt. „Guziki”. Na korytarzach naszej szkoły pojawiły się również gazetki okolicznościowe oraz własnoręcznie wykonane przez uczniów plakaty.

Celem kampanii jest nie tylko przekazanie prawdy historycznej, ale także pobudzenie do refleksji nad kształtem współczesnego patriotyzmu…

Patriotyzmu obywatelskiego, otwartego na przyszłość,

który swoją siłę buduje na fundamencie przeszłości.

A.Franczak

 

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...