Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
09-11-2021

We wrześniu br., na zlecenie Gminy Miejskiej Lubań, Centrum Działań Profilaktycznych przeprowadziło w naszym mieście terenowe szkolenia sprzedawców napojów alkoholowych wraz ze sprawdzeniem potencjalnej dostępności alkoholu dla osób niepełnoletnich oraz nietrzeźwych.

Wykres kołowy - wyniki 1. etapu audytu w mieście Lubań

Celem przedsięwzięcia było przede wszystkim ograniczenie sprzedaży alkoholu małoletnim oraz zwiększenie świadomości sprzedawców i uczulenie ich na konieczność potwierdzania wieku wyglądających młodo klientów.

W ramach pierwszego audytu, do 56 punktów sprzedaży na terenie Lubania udał się specjalnie przeszkolony osiemnastolatek (wyglądający jeszcze młodziej – na około 17 lat) wraz z trenerem. Młody mężczyzna jako tzw. „tajemniczy klient” miał kupić alkohol.

W 28 miejscach sprzedawcy poprosili o dowód tożsamości klienta i mimo jego zapewnień o pełnoletniości, nie sprzedali mu alkoholu. W 24 lokalizacjach nie wymagano okazania dokumentu, natomiast 4 punkty były w tym dniu nieczynne.

Bezpośrednio po próbie zakupu wkraczał trener, który podczas krótkiego szkolenia uświadamiał sprzedawcom poważne konsekwencje sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim. Zabieg taki jest wyjątkowo skuteczny i sprawia, że sprzedawcy stają się bardziej wyczuleni na wiek klientów.

Podsumowując, w 54% punktów sprzedaży alkoholu w naszym mieście sprzedawca chciał potwierdzić wiek młodo wyglądającego klienta, zanim sprzedał mu alkohol. W skali kraju jest to niezły wynik, który potwierdza również, jak ważne są regularne kontrole i szkolenia w tym zakresie.

Sprzedawcy często tłumaczą się, że ocenili wiek klienta „na oko”, co może być mylące. W krajach europejskich zachodniej demokracji (państwa tzw. Starej Unii Europejskiej) przyjmuje się bufor ochronny wynoszący 25 lat. Zgodnie z nim, sprzedawcy żądają okazania dowodu tożsamości od każdej osoby wyglądającej na 25 lat lub mniej. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto zatem stosować się do tej zasady. Z badania wynika bowiem, że osoba niepełnoletnia ma w Lubaniu duże szanse na bezproblemowy zakup alkoholu.

Niezwykle istotnym czynnikiem jest powtarzalność programu, a także planowanie kontroli punktów sprzedaży w oparciu o wyniki tego typu badań. Wpisuje się to w powszechnie akceptowaną, zarówno przez mieszkańców, jak i samych sprzedawców, ideę, którą można streścić słowami ,,edukuj i jeszcze raz edukuj, ale i sprawdzaj, a gdy trzeba: wyciągaj konsekwencje”.

Mamy nadzieję, że tego typu działania pozytywnie wpłyną na przestrzeganie przepisów „Ustawy o wychowaniu w trzeźwości oraz przeciwdziałaniu alkoholizmowi” w naszym mieście.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...