Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
09-06-2021

Dwumiesięczne potomstwo sępów płowych z Naszego Zoo Görlitz-Zgorzelec rozwija się doskonale. Jest waga oraz woreczek na pióra do badań w celu okreśelnia płci.

Wszystko już gotowe na pierwsze badanie pisklęcia sępa płowego, wyklutego w marcu. Młody sęp aktualnie, ma nie wiele z uroczego pisklęcia pokrytego puchem. Z białą skórą, z której wyrastają pierwsze pióra, aktualnie przypomina bardziej wyrośniętego pieczonego kurczaka.Całe badanie trwa zaledwie dziesięć minut. „Staramy się, aby wywołać jak najmniejszy stres zarówno u rodziców jak i pisklęcia. ” – ​​wyjaśnia kuratora zwierząt Catrin Hammer. "Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku badań, ptak jest zdrowy i rozwija się doskonale."

Hodowlana para sępów płowych Agathe i Arthur od wielu lat wychowuje potomstwo w Naszym Zoo Görlitz-Zgorzelec. Co roku w styczniu składają jedno jajo, które wysiadują na przemian przez 55 dni. Niektóre z ich dzieci po uzyskaniu dojrzałości przeprowadziły się do innych ogrodów zoologicznych, niektóre nadal mieszkają w Görlitz, a jeden z sępów trzy lata temu został wypuszczony na wolność w Bułgarii, w ramach projektu reintrodukcji. Młody sęp wyposażony w nadajnik, nadal regularnie przesyła dane o swoim położeniu. Więcej informacji na ten temat oraz możliwości objęcia projektu patronatem ochrony przyrody, można znaleźć na stronie www.tierpark-goerlitz.de/pl/Naturschutz-Patenschaften-1.html

Jako policjanci zdrowia, sępy odgrywają bardzo ważną rolę w łańcuchu zależności przyrodniczych. Pestycydy, nielegalne polowania, turbiny wiatrowe a także stosowanie diklofenaku, środka przeciwbólowego, niestety wciąż używanego w weterynarii w niektórych krajach, w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zdziesiątkowały światową populację sępów.

Jeszcze kilka miesięcy zajmie tegorocznemu młodemu sępowi zanim osiągnię rozpiętość skrzydeł dochodzącą do 2,7 m oraz nauczy się tatać. Goście odwiedzający Nasze Zoo mogą śledzić rozwój tych charyzmatycznych padlinożerców, przez kamerę z widokiem na ich gniazdo, znajdującą się przy wolierze.
Nasze Zoo oraz znajdujące  się nieopodal centrum testowe, aktualnie otwarte są codziennie od godziny od 9:00 do 18:00.

Dobrze chronione - sześciotygodniowe pisklę sępa z rodzicem w gnieździe

Foto: www.zoo-goerlitz.de, C. Hammer

Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Görlitz Zgorzelec

Zittauer Str. 43 02826 Görlitz

www.nasze-zoo.pl nasze-zoo@tierpark-goerlitz.de

https://www.tierpark-goerlitz.de/pl/Preise.html

tel. + 48 511 265 954, +49 3581 66 93000

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...