Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
09-04-2015

Podczas marcowej sesji rady miasta rajcy przyjrzeli się niezwykle trudnym i delikatnym zagadnieniom – sytuacji mieszkaniowej w Lubaniu oraz pomocy społecznej. Najważniejszą uchwałą podjętą tego dnia było zabezpieczenie pieniędzy na planowaną budowę ronda na Podwalu.

Podczas sesji wprowadzono również zmiany w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego i podjęto uchwałę o poddaniu konsultacjom społecznym projektu Strategii Rozwoju Miasta Lubań na lata 2015-2025. Wszystkie uchwały tego dnia zostały podjęte jednogłośnie.

Najwięcej czasu zajęło jednak lubańskim radnym zapoznanie się z dorocznymi sprawozdaniami. Pierwsze dotyczyły sytuacji mieszkaniowej w mieście i przedstawiły je Teresa Chamier-Gliszczyńska, kierownik Administracji Mieszkań Komunalnych oraz Agnieszka Granisz, naczelnik Wydziału Gospodarki Gruntami, Nieruchomościami i Rolnictwa Urzędu Miasta Lubań.

Z przedstawionych faktów wynikało jasno, jak trudnym do rozwiązania problemem miasta jest rosnące zadłużenie mieszkańców mieszkań komunalnych. Omówiono również niełatwe sprawy przydzielania lokali socjalnych. Dyskusja radnych w sporej części koncentrowała się na problemie ludzi, którzy w bardzo dużym zakresie korzystają z pomocy w postaci umorzeń czynszu, różnorakich dopłat, ale mimo tego nie potrafią wyjść na prostą, szybko dorabiając się kolejnych zadłużeń. Bardzo trudno opracować skuteczny sposób wspierania czy może raczej resocjalizacji takich osób. Podobnie niełatwe dylematy stoją przed samorządem w przypadku osób beztrosko dewastujących powierzone im mieszkania i wyprzedających wyposażenie i instalacje. Często okazuje się, że tworzone na szczeblu centralnym procedury są zawodne i niekoniecznie dostosowane do realiów.

Kolejnym tematem, który został poruszony na sesji był sposób udzielania pomocy osobom potrzebującym omówiony przez Beatę Jurak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Materiały prezentujące szczegółowo temat gospodarki mieszkaniowej i pomocy społecznej w Lubaniu opublikowane zostaną w najbliższym wydaniu "Ziemi Lubańskiej".

Jak właściwie na każdej sesji, radni zgłosili wiele zapytań i wniosków do burmistrza Lubania, reagując na bieżące potrzeby mieszkańców swoich okręgów, głównie w zakresie utrzymania porządku, usuwania usterek i planowania inwestycji. Po udzieleniu odpowiedzi radnym burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński zwrócił uwagę obecnych na sali na to, że wprowadzono już zmianę postulowaną przez radnego Mateusza Zajdla z początkiem roku - na ścianie zawisło odpowiedniej wielkości godło państwowe, namalowane na specjalne zlecenie urzędu przez Janusza Kulczyckiego. Po złożeniu życzeń wielkanocnych marcowa sesja dobiegła końca.

ŁCR

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...