Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
10-01-2013

Od kwietnia 2012 r. Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze”, przy współpracy z Dolnośląską Federacją Organizacji Pozarządowych i Centrum ds. Klęsk i Katastrof Żywiołowych „Tratwa”, prowadzi w Lubaniu LOKALNY INKUBATOR ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH (NGO) z powiatu lubańskiego i lwóweckiego.

Punkt powstał w ramach projektu zatytułowanego „Tworzenie Lokalnych Inkubatorów NGO w ramach Dolnośląskiej Sieci Doradztwa Pozarządowego”, który jest realizowany do końca grudnia 2013 r. przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Po 9 miesiącach działalności Inkubatora w Lubaniu z pewnością można stwierdzić, że inicjatywa ta była niezmiernie potrzebna w naszym regionie. Oferta Inkubatora spotkała się bowiem z bardzo dużym zainteresowaniem wśród lokalnych organizacji pozarządowych.

Dla wszystkich organizacji z powiatu lubańskiego i lwóweckiego Inkubator oferuje bezpłatnie m.in.:

  • dostęp do czterech stanowisk komputerowych z łączem internetowym,
  • dostęp do drukarki / ksero, skanera,
  • dostęp do sali – miejsce gdzie można zorganizować spotkanie członków organizacji lub zarządu,
  • wsparcie doradcze – dotyczące wszystkich aspektów działalności organizacji pozarządowych, w tym: formalności związanych z założeniem organizacji, tworzeniem statutu, pozyskiwaniem środków na działalność oraz promocją działań organizacji,
  • pomoc dla organizacji w znalezieniu wolontariuszy,
  • pomoc dla osób zainteresowanych wolontariatem w znalezieniu organizacji, która potrzebuje wsparcia wolontariuszy,
  • specjalistyczne porady (prawo, księgowość).

Do najważniejszych działań i wydarzeń zrealizowanych przez Inkubator w 2012 r. należą:

BEZPŁATNE WSPARCIE INFRASTRUKTRUALNE DLA ORGANIZACIJ POZARZĄDOWYCH:

W 2012 r. ze wsparcia infrastrukturalnego w Inkubatorze korzystało aż 29 organizacji, w tym: 21 z miasta Lubań, 2 z terenu Gminy Wiejskiej Lubań, 1 z Gminy Olszyna i 4 z Gminy Leśna oraz 1 organizacja z siedzibą w powiecie zgorzeleckim, działająca także na rzecz mieszkańców powiatu lubańskiego. Przedstawiciele organizacji odwiedzili Inkubator ponad 350 razy, aby bezpłatnie drukować plakaty, ulotki i inne materiały dla swoich stowarzyszeń i fundacji, skorzystać z komputera, internetu, skanera, sali na spotkania czy też czytelni.

FORUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH POWIATU LUBAŃSKIEGO, zorganizowane 14 września 2012 r. w Lubaniu, we współpracy z Urzędem Miasta Lubań, Starostwem Powiatowym w Lubaniu i Łużyckim Centrum Rozwoju. W spotkaniu, którego tematem głównym był wolontariat, uczestniczyło ponad 60 osób.

BEZPŁATNE DORADZTWO DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH
Organizacje pozarządowe korzystały w 2012 r. także z możliwości bezpłatnego doradztwa w Inkubatorze w Lubaniu. Tematy , które były najczęściej poruszane na spotkaniach z doradcą dotyczyły procedury utworzenia nowej organizacji, pomocy w znalezieniu odpowiedniego konkursu – źródeł finansowania działań organizacji oraz konsultacji wniosku projektowego.

ROZWÓJ I PROMOCJA WOLONTARIATU W REGIONIE
W listopadzie 2012 r. rozpoczęto prace nad utworzeniem przy Inkubatorze Punktu Informacji Wolontariatu (PIW). Jego zadaniem jest przekazywanie zainteresowanym osobom, organizacjom i podmiotom kompleksowej informacji o możliwościach wolontariatu lokalnego i za granicą, w tym m.in.: prowadzenie bazy lokalnych organizacji i podmiotów poszukujących w regionie wolontariuszy, prowadzenie bazy osób – wolontariuszy z regionu zainteresowanych włączeniem się do lokalnych działań, udzielaniem pomocy oraz kojarzenie wolontariuszy szukających organizacji i organizacji zainteresowanych współpracą z wolontariuszami. Dodatkowo w grudniu 2012 r. na terenie Lubania została przeprowadzona akcja informacyjna nt. wolontariatu (zajęcia animacyjne oraz zajęcia plastyczne - malowanie bawełnianych toreb promujących wolontariat i PIW - w Gimnazjum nr 3 w Lubaniu, ZSP im. A. Mickiewicza oraz Ośrodku Wsparcia Dziennego w Lubaniu).

SPOTKANIA ANIMACYJNE
W 2012 r. odbyło 14 różnorodnych spotkań animacyjnych z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych i mieszkańców.
SZKOLENIA KOMPUTEROWE DLA PRZEDSTAWICIELI ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH
W październiku i listopadzie 2012 r. w Inkubatorze prowadzone były cykliczne szkolenia dla przedstawicieli organizacji pozarządowych z zakresu podstaw obsługi komputera i internetu (dwie 4-osobowe grupy). Spotkania szkoleniowe będą kontynuowane od stycznia 2013 r.

Zespół Lokalnego Inkubatora Organizacji Pozarządowych w Lubaniu serdecznie dziękuje wszystkim osobom, organizacjom i instytucjom za współpracę w roku 2012. W Nowym Roku Inkubator zaprasza przedstawicieli organizacji do dalszego, bieżącego korzystania z różnorodnych form wsparcia, wizyt oraz rozmów.
 

Magdalena Guła – doradca / Małgorzata Djabri – animator
LOKALNY INKUBATOR ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH W LUBANIU
przy Stowarzyszeniu Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze”

GODZINY PRACY:
Poniedziałek 10:00 - 16:00
Wtorek 10:00 - 16:00
Środa 13:00 - 19:00
Czwartek 12:00 - 18:00
Piątek 10:00 - 16:00

NASZ ADRES:
ul. Armii Krajowej 30
59-800 Lubań
(parter, wejście od podwórza)
Tel. 696 256 420
e-mail: inkubatorngo.luban@gmail.com


WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONACH:
www.inkubatorngo.info / www.pogranicze-csb.home.pl


  CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA

Projekt „Tworzenie Lokalnych Inkubatorów NGO w ramach Dolnośląskiej Sieci Doradztwa Pozarządowego” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...