Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
21-08-2020

Informujemy, że Narodowy Instytut Dziedzictwa ogłosił tegoroczną edycję konkursu „ZABYTKOMANIA". ZABYTKOMANIA to konkurs skierowany do pasjonatów sztuki filmowej oraz historii, którzy poprzez swoje prace filmowe chcą pokazywać i popularyzować dorobek materialny oraz duchowy poprzednich pokoleń.

Celem konkursu, oprócz rozwijania pasji filmowej wśród młodych ludzi, jest upowszechnianie wiedzy o zabytkach oraz nawiązanie więzi społecznej z lokalnym dziedzictwem. Tegoroczna odsłona konkursu jest zatytułowana „Wokół nas”, koncentruje się na emocjach, jakie towarzyszą odkrywaniu dziedzictwa swojej okolicy.

Kto może wziąć udział ?    

Do udziału w konkursie można zgłosić się w ramach jednej z trzech grup:

a) GRUPA I – składająca się z uczestników między 13 a 18 rokiem życia,

b) GRUPA II – składająca się z uczestników powyżej 18 roku życia, amatorsko zajmujących się tworzeniem filmów,

c) GRUPA  III  – składająca  się  z  uczestników  powyżej  18  roku  życia, profesjonalnie zajmujących się tworzeniem filmów.

Uczestnicy Konkursu mogą dobierać się w maksymalnie 4‐osobowe ekipy filmowe.   

Opis:    

Organizatorem konkursu jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Zabytkomania to konkurs filmowy, którego tematem jest dziedzictwo kulturowe, rozumiane jako dobra kultury, nauki i sztuki będące zarówno dorobkiem materialnym, jak i duchowym poprzednich pokoleń. Konkurs jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Cele:

– zbudowanie społecznej świadomości wartości dziedzictwa kulturowego, – upowszechnianie wiedzy o lokalnych zabytkach i ich historii, – poznanie lokalnego dziedzictwa materialnego i niematerialnego, – budowanie tożsamości narodowej jednostki, – promocja wartości dziedzictwa kulturowego, – rozwój umiejętności tworzenia krótkich form filmowych i spotów o tematyce kulturalnej.

Tematem Konkursu jest dziedzictwo kulturowe, rozumiane jako dobra kultury, nauki i sztuki, będące zarówno dorobkiem materialnym, jak i niematerialnym poprzednich pokoleń. Tegoroczna odsłona Konkursu, zatytułowana „Wokół nas”, koncentruje się na emocjach, jakie towarzyszą odkrywaniu dziedzictwa swojej okolicy. Związane z tym formy i praktyki powinny zostać przedstawione w sposób atrakcyjny wizualnie, zachęcający do zainteresowania się tematem i zgłębiania go we własnym zakresie.

Wszystkie prace zgłoszone do Konkursu powinny odnosić się do hasła tegorocznej edycji „Zabytkomania – Wokół nas”, czyli ujmować dziedzictwo w związku z:

– osobistymi przeżyciami, emocjami związanymi z odkrywaniem dziedzictwa kulturowego najbliższej okolicy, – osobami związanymi z przekazywaniem i kultywowaniem dziedzictwa, np. członkami rodziny, nauczycielami, lokalnymi twórcami, – pamiątkami rodzinnymi i historiami z nimi związanymi, – wpływem lokalnego dziedzictwa na tożsamość kulturową.

Mając na uwadze stan epidemii i wynikające z niego ograniczenia, Organizator zachęca, by w tegorocznej edycji Konkursu skupić się na promocji dziedzictwa kulturowego swojego miejsca zamieszkania, bez odbywania dalekich podróży.

Kategorie konkursowe:

GRUPA I: a) Film dokumentalny lub reportaż, b) Film animowany.

GRUPA II I III: a) Film dokumentalny lub reportaż, b) Film animowany, c) Spot reklamowy promujący dziedzictwo związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę.

Nagrody w każdej z kategorii konkursowych:

Grupa I (miejsca I – III): sprzęt multimedialny.

Grupa II (miejsca I – III): 8.000 zł, 5.000 zł, 2.000 zł.

Grupa III (miejsca I – III): 12.000 zł, 9.000 zł, 4.000 zł.    

 

Termin składania wniosków: 30 października 2020    

 

Źródło informacji / Więcej informacji: http://zabytkomania.pl

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...