Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
19-07-2019

Trwają prace porządkowe w parku na Kamiennej Górze. Remont ścieżki wiodącej z „kociołka” na wzgórze, dodatkowe ławki czy energooszczędne oświetlenie, to tylko niektóre z planowanych prac podnoszących atrakcyjność tego miejsca.

Jednym z zadań zaplanowanych i już realizowanych jest remont ścieżki z „kociołka” do góry parku. Głównym celem przebudowy było jej wyprofilowanie, utwardzenie materiałem kamiennym oraz likwidacja barier architektonicznych. Do niedawna ścieżka była niebezpieczna, śliska, utrudniająca wydostanie się z „kociołka” na górę parku. Prace przy ścieżce potrwają do końca lipca. Planowane jest również takie zagospodarowanie skarpy, aby ponownie nie zarosła samosiewami zasłaniającymi skały. Pojawi się także 6 dodatkowych ławek z widokiem na kolumny bazaltowe.

– Cieszymy się, że park na Kamiennej Górze nabierze nowego charakteru – mówi Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań. 
– Należy jednak pamiętać, że nie wszystko od nas zależy. Zmiany uzgadniamy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, który docenia nasze starania. Jego zdaniem charakter zabytku się nie zmieni, a wręcz przeciwnie zyska nową, estetyczną oprawę. 

W tym roku zostanie wykonane nowe ogrodzenie całego „kociołka” o długości 300 metrów, którego wzór zatwierdził właśnie konserwator. Wybór wykonawcy został zaplanowany na sierpień, a termin realizacji do końca tego roku. Nowe ogrodzenie z jednej strony znacząco poprawi estetykę parku, bo likwidacji ulegnie stare ogrodzenie z siatki jeszcze z lat 70. ubiegłego wieku. Z drugiej zaś, wpłynie na poprawę bezpieczeństwa spacerowiczów, bo ogrodzenie zostanie podwyższone do wysokości 150 cm. Na tym etapie przewidywane jest zamontowanie dodatkowej barierki przy właśnie remontowanej ścieżce. W przyszłości konieczne będzie także usunięcie części osypanych głazów u podstawy kolumn. Z części tych bazaltoidów będzie można wykonać estetyczne miejsce na ognisko, np. na środku „kociołka” oraz podstawy do ławek, a w samym parku, np. kierunkowskazy na skrzyżowaniach ścieżek z nazwami alejek parkowych. Z pozostałych głazów mogłaby zostać wykonana bariera zabezpieczająca ścieżkę przed osypującymi kamiennymi blokami. 

Obecnie gotowe są już projekty remontu Alei Kombatantów na odcinku od ul. Mickiewicza do Szkoły Muzycznej, alejek parkowych oraz projekt organizacji ścieżek rowerowych w parku. Przygotowane trzy odrębne dokumentacje umożliwią ubieganie się o środki zewnętrzne na realizację tych projektów lub stopniową realizację zadań przez miasto.

– Na ukończeniu jest także projekt nowego, energooszczędnego oświetlenia parkowego, który zakłada oświetlenie dodatkowych alejek – dodaje Tomasz Bernacki, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej UM Lubań. – Ponadto w projekcie zostało uwzględnione podświetlenie kolumn bazaltowych w „kociołku”, montaż stylowych lamp parkowych, a także wykonanie dodatkowych punktów zasilania imprez plenerowych – na polanie centralnej parku, w „kociołku” oraz punkt zasilania kortów.  W odniesieniu do kortów tenisowych w bieżącym roku zostanie wykonany projekt ich przebudowy, który obejmuje budowę dwóch kortów pełnowymiarowych oraz dwóch kortów dla dzieci do nauki gry. Przewidziana jest też budowa budynku towarzyszącego z sanitariatami i prysznicami. Jest to duże zadanie, wymagające także uzbrojenia terenu w wodę i kanalizację.

Termin realizacji powyższych zadań oczywiście będzie zależał zasobów finansowych gminy oraz możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych na te przedsięwzięcia. 

(UML/ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...