Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
28-05-2019

24 maja br. na terenie Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Lubaniu odbyła się I-sza Konferencja Szkoleniowa Duchowieństwa dotycząca „Systemu gospodarki odpadami komunalnymi na obszarze działania RIPOK w Lubaniu”.

Spotkanie koncentrujące się na kwestiach edukacji ekologicznej skupiło przedstawicieli samorządu i duchowieństwa z obszaru 14 gmin współtworzących RIPOK (miasta Lubań, miasta i gminy Gryfów Śląski, miasta i gminy Leśna, gminy Lubań, miasta i gminy Nowogrodziec, gminy Olszyna, miasta i gminy Pieńsk, gminy Platerówka,  gminy Siekierczyn, gminy Sulików, miasta i gminy Węgliniec, miasta Zawidów, gminy Zgorzelec oraz miasta Zgorzelec).

- Zarówno RiPOK jak i 14 gmin założycielskich podejmuje różnego rodzaju działania w zakresie edukacji ekologicznej – podkreślał prezes Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych, Michał Turkiwicz. – Staramy się rozwijać ekologiczną świadomość wszystkich grup społecznych -  dzieci, młodzieży oraz dorosłych, przekazując różnego rodzaju materiały edukacyjne, organizując dni otwarte, konferencje, szkolenia, wizyty. Od pewnego czasu zastanawiałem się, czy warto w proces edukacji włączyć duchowieństwo. Jest to grupa mająca duży wpływ na świadomość społeczną. Pomyślałem, że warto zaangażować księży w temat edukacji ekologicznej i jednocześnie spotkałem się z pozytywnym odbiorem mojego pomysłu ze strony duchowieństwa. Dla mnie priorytetem jest działać wspólnie na rzecz ochrony naszej pięknej Matki Ziemi – argumentował pomysłodawca konferencji.

Temat ekologii nie jest obcy w świecie duchownych. Nie od dziś przekazują oni idee mające na celu ochronę naszej planety. Starają się pokazać, że otaczająca nas natura, to dom, o który powinniśmy dbać.
- Dokładnie cztery lata temu, 24 kwietnia 2015 roku Papież Franciszek opublikował encyklikę Laudato Si' poświęconą trosce o wspólny dom – zauważył Ksiądz Dziekan Dekanatu Lubańskiego, Bogusław Wolański. – Wspomniana encyklika porusza kwestie ekologii. Dla duchowieństwa fakt dbałości o Ziemię jest czymś naturalnym i codziennym. Przecież dostaliśmy ją nie na własność, a jedynie w zarząd i naszym obowiązkiem jest właściwie nią zarządzać. To co usłyszymy na dzisiejszej konferencji przekażemy naszym wiernym – zaznaczył ksiądz.

Podobne stanowisko w poruszonej kwestii przedstawił Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński, który witając uczestników konferencji podkreślił, że należy pozostawić dla przyszłych pokoleń w sposób rozsądny i względnie nie naruszony nasze ziemskie zasoby. Należy mądrze gospodarować tym, co otrzymaliśmy od natury, zaś duchowni, jako ważna grupa społeczna mogą skutecznie popularyzować działania proekologiczne.

Program konferencji obejmował dwa wykłady. Pierwszy pod nazwą „Nawrócenie ekologiczne” przedstawił Ksiądz Dziekan Bogusław Wolański. Drugi na temat „Systemu gospodarki odpadami na obszarze działania RIPOK w Lubaniu” zaprezentował Prezes ZGiUK SP. z o. o. w Lubaniu, Michał Turkiewicz. Po wykładach uczestnicy konferencji  mogli zwiedzić Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Patronat honorowy nad konferencją objął Biskup Legnicki Zbigniew Kiernikowski. Organizatorami byli: Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych w Lubaniu Sp. z o. o., Ksiądz Dziekan Dekanatu Lubańskiego Bogusław Wolański, Dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Piotr Błaszków oraz 14  gmin, inicjatorów budowy i eksploatacji RIPOK-u w Lubaniu.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...