Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
19-12-2016

15 grudnia br. w Sali Rajców odbyło się drugie posiedzenie Rady Seniorów Miasta Lubań. Po pierwszych organizacyjnych obradach przyszedł czas na bardziej aktywne działanie.

Protokół z inauguracyjnej sesji, został jednogłośnie zaakceptowany. Następnie Przewodniczący RSML zainicjował dyskusję na temat pracy i form działania rady w roku 2017. Posiedzenie zdominowały propozycje tego, co rada może zrobić dla środowiska senioralnego w Lubaniu. Padało wiele propozycji - informator dla seniora, zniżki komunikacyjne, ulgowe ceny wydarzeń kulturalnych. 
- Chciałbym się podjąć opracowania krótkiego i czytelnego informatora dla seniorów miasta Lubań - zaproponował przewodniczący Rady Seniorów Miasta Lubań, Leszek Marzec. -  W broszurze byłyby zawarte przepisy, przywileje i ulgi różnego rodzaju kierowane wprost do lubańskich seniorów. Dałoby im to ogólną orientację w temacie, bowiem wielu ze starszych mieszkańców, tak naprawdę nie wie, jakie ma prawa i na co może liczyć z racji swojego wieku. Dzięki informatorowi zyskaliby orientację w temacie, a tę podstawową wiedzę powinien posiadać każdy - uzasadniał L. Marzec, na co dzień Prezes Polskiego Związku Niewidomych Okręg Dolnośląski Lubań.
Zauważono, że ulotka informacyjna o nieco innym charakterze już powstała i jest dostępna na terenie miasta. „Senior dla seniora” to broszura wydana na podsumowanie projektu ASOS. Zostały w niej zawarte ważne informacje na temat instytucji takich jak Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Ośrodek Wsparcia Dziennego, Powiatowa Komenda Policji czy Polski Komitet Pomocy. Telefony, adresy i ogólna charakterystyka działalności mają służyć seniorom w razie potrzeby.
Problemem nurtującym przedstawicieli środowiska senioralnego była również diagnoza potrzeb oraz to, jak dotrzeć do szerszej grupy najstarszego pokolenia. Rada chciałaby, aby każdy lubański senior miał świadomość tego, że RSML działa i jest otwarta na sygnały z zewnątrz. Zastanawiano się nad ewentualnymi dyżurami lub telefonem kontaktowym, które pozwolą każdemu seniorowi wypowiedzieć się na interesujący go temat. Tym samym postanowiono, aby na następne spotkanie zaprosić reprezentantów różnych środowisk, grup czy stowarzyszeń, którzy mogliby poinformować najbliższe otoczenie o inicjatywie. 
RSML debatowała również o tym, jak uzyskać ewentualne dofinansowanie, dające szansę na zniżki i ulgi, które pozwoliłyby starszym mieszkańcom uczestniczyć w życiu kulturalnym miasta. Tu niezwykle pomocna okazała się obecność w Radzie przedstawicielki Stowarzyszenia P-ZFST „Pogranicze”.
- Właśnie trwa Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020 - wyjaśniała Magdalena Guła, koordynator projektów w pozyskiwaniu środków finansowych ze źródeł zewnętrznych. - Program ten zarządzany jest przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W ramach niego, co roku organizowany jest ogólnopolski konkurs, w którym organizacje pozarządowe - stowarzyszenia czy fundacje związane ze środowiskiem senioralnym mogą złożyć wniosek mający na celu poprawę jakości i poziomu życia osób starszych dla godnego starzenia się poprzez aktywność społeczną. Szanse ma każdy wnioskujący, jednak oscylują one na poziomie 25%. „Pogranicze” we współpracy z OWD brało już udział w takim projekcie, z którego jesteśmy bardzo zadowoleni. Tak więc jest możliwość pozyskania dofinansowania, ale pamiętajmy o tym, że jest to konkurs, w którym niekoniecznie trzeba wygrać. My poprzez Lokalny Inkubator NGO w Lubaniu z przyjemnością będziemy wspierać wszelkie inicjatywy, jeśli któraś z lubańskich organizacji chciałaby w przyszłości spróbować swoich sił - zachęcała M. Guła.
Drugie obrady RSML toczyły się bardzo dynamicznie w przyjaznej atmosferze, następne spotkania mają być poświęcone określaniu sposobu realizacji przedstawionych pomysłów.  
(ŁCR)
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...