Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
12-03-2013

W tym roku dwie młode i zdolne aktorki teatru „Dziewiątka” Barbara Frencer i Agata Iwanek zostały zakwalifikowane do finału VI Ogólnopolskiego Festiwalu Monodramów MOTYF w Tychach. Wystąpiły wśród dwunastu najlepszych monogramistów w Polsce, gdzie nie ma ograniczeń wiekowych ani kulturowych. W czasie festiwalu 7-9.03.2013 odbywały się nie tylko pokazy monodramów, ale również warsztaty i pokazy mistrzów.

W jury festiwalu zasiadali: Andrzej Maria Marczewski – dyrektor Teatru Małego (przewodniczący), Ziuta Zającówna – aktorka Teatru Proscenium w Krakowie, Jadwiga Bronowska-Demczuk, reżyser i instruktor teatralny, Andrzej Warcaba – aktor Teatru Śląskiego w Katowicach. Po analizie 12 spektakli zgłoszonych do konkursu jury ogłosiło: pierwszą nagrodę – za wrażliwość, prawdę i odwagę w poruszaniu trudnych problemów w relacjach międzyludzkich w spektaklu „Nasza klasa” – otrzymała Agata Iwanek z Teatru Dziewiątka w Lubaniu – reżyseria Aneta Ćwieluch.

Członkowie tej grupy byli już laureatami MoTyF w roku ubiegłym.- U nas w teatrze ludzie są na scenie po to, aby coś przekazać a nie mówić o niczym – komentowała Agata Iwanek. Opowiadamy o problemach, o których na ogół się nie mówi. Moim zdaniem aktor jest na scenie po coś, jeśli wychodzi na scenę to dlatego, że ma coś do powiedzenia. Mówiłam tekst o Żydówce, która została zgwałcona przez kolegów z klasy. Każdy ruch, choćby upuszczenie kokardki na scenie, coś oznacza; nie pokazuję wszystkiego dosłownie. Teatr ma swoje formy, które lubi, ja jestem zdecydowanie zwolenniczką takiej bez rekwizytów. To często jest w odbiorze lepsze, pozostaje w głowie widza.

Andrzej Maria Marczewski, zapytany o poziom festiwalu i jego ocenę powiedział : To są talenty. Młodziutka dziewczyna, która zdobyła główną nagrodę była dla nas niezwykłym zaskoczeniem. To teatr w formie czystej, prościutkiej, bez wsparcia rekwizytami. Człowiek i problem przedstawiony jest na profesjonalnym tekście Słobodzianka, wypreparowanym ze spektaklu Nasza klasa, który zjeździł już całą Polskę i Europę. To mądry monodram, wyimek z dramatu podany przez wrażliwość tej dziewczyny. Nagrodą dla Agaty jest również uczestnictwo w Ogólnopolskim Festiwalu Tyskie Spotkania Teatralne.


IW

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...